banner39

Şalit için serbest bırakılan Filistinli kız eve döndü

Şalit'in bir dakikalık görüntüsü için serbest bırakılan Filistinli ilk mahkum 15 yaşında bir kız çocuğu.

Arşiv 01.10.2009, 15:28 01.10.2009, 16:34
Şalit için serbest bırakılan Filistinli kız eve döndü


Dünya Bülteni/Haber Merkezi

İsrail ile Hamas yönetimi arasında sağlanan anlaşma çerçevesinde, Gazze'de 3 yılı aşkın süredir tutuklu bulunan İsrail askeri Gilad Şalit'in video görüntülerine karşılık salıverilmesi öngörülen 20 Filistinli kadın tutuklunun ilki serbest bırakıldı.

15 yaşındaki Baraa El Malki isimli Filistinli kız, dün gece serbest bırakılarak Ramallah yakınındaki Celazon mülteci kampında bulunan evine döndü.

Diğer tutukluların yarın serbest bırakılması ve videonun da İsrail tarafına iletilmesi bekleniyor.

İsrail hapishanelerindeki yüzlerce Filistinli çocuktan biri olan Baraa Malki, kendisine verilen 'cezayı' tamamlamasına kısa bir süre kala serbest bırakıldı.

Evinde büyük bir sevinçle karşılanan 15 yaşındaki Filistinli kız, İsrail hapishanelerindeki Filistinli çocukların durumunun da bir kez daha gündeme gelmesine neden oldu.

Yaşları 12 ile 17 arasında değişen 700'den fazla Filistinli çocuk İsrail hapishanelerinde 'ceza' çekiyor. Gilad Şalit'in aksine, bu çocukların isimleri çoğunlukla bilinmiyor, hikayeleri gündeme getirilmiyor.

İsrail güvenlik kabinesi İsrailli asker Gilad Şalit'in yaşadığını gösteren video görüntüleri karşılığı 20 Filistini kadın tutukluyu salıvermeyi oybirliği ile onaylamıştı. 20 tutuklunun 19'u Batı Şeria'dan, birisi ise Gazze Şeridi'nden. Kadın tutukluların çoğunluğu hapis cezalarının üçte ikisini tamamlamış bulunuyor.

Hamas, 20 tutuklunun serbest bırakılmasını Gazze sokaklarında zafer kutlamaları ve camilerden yapılan anonslarla karşıladı.

Hamas'ın önde gelen liderlerinden İsmail Rıdvan, El Kuds televizyonuna yaptığı açıklamada, "Siyonist işgal hükümetinin esir asker Şalit'i kurtarmak için Filistin direniş gruplarının taleplerini kabul etmekten ve şartlarını yerine getirmekten başka seçeneğinin olmadığını" belirtti.

İsmail Rıdvan, yakında kapsamlı bir tutuklu değişimi anlaşmasının gerçekleşip gerçekleşmeyeceği konusunda ise "Bu konuda büyük bir hareketlilik var. Nihai bir anlaşmanın ne zaman olacağıyla ilgili bir şey söylemek için henüz erken. Fakat biz tutuklularımızın en kısa sürede evlerine dönmelerini temenni ediyoruz. Siyonistler anlaşma olmasını istiyorlarsa, öncelikle Filistin halkı nazarında kabul görecek bir anlaşma için çaba gösteren direnişin şartlarını kabul etmeleri gerekir" diye konuştu.

banner53
Yorumlar (0)
26
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?