banner39

Şalit'in görüntüleri İsrail'e teslim edildi

Esir askerin hayatta olduğunu kanıtlayan iki dakikalık video İsrail'e teslim edildi

Arşiv 02.10.2009, 15:45 02.10.2009, 16:53
Şalit'in görüntüleri İsrail'e teslim edildi

 

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Gazze Şeridi'nde 3 yıldan fazla süredir bilinmeyen bir yerde tutulan İsrailli asker Gilad Şalit'in hayatta olduğunu gösteren ilk video görüntüleri, Alman arabulucu Ernst Urlau tarafından, İsrailli yetkili Hagai Hadas'a teslim edildi.

Hadas, görüntüleri önce İsrail Başbakanlığına ve Şalit'in ailesine iletecek.

Görüntülerin yayımlanıp yayımlamamasına, Şalit'in ailesinin ve Başbakanlığın incelemesinden sonra karar verilecek.

İsrail basınında yer alan ilk haberlere göre, esir asker "sağlıklı ve uyumlu" görünüyor.

Şalit'in, 14 Eylül 2009 tarihli bir Arap gazetesini kameraya doğru tuttuğu, yazılı bir metinden yaptığı kısa konuşmada durumunu anlattıktan sonra serbest kalmak istediğini söylediği kaydedildi.

FİLİSTİNLİ MAHKUMLAR SERBEST

İsrail ve Hamas arasında aylardır Alman ve Mısırlı arabulucularla yapılan dolaylı görüşmelerde ilk kez bir anlaşmaya varılmış ve Şalit'in görüntüleri karşılığında İsrail cezaevlerindeki 20 kadın tutuklunun serbest bırakılması kararlaştırılmıştı.

Tutuklulardan en genci, 15 yaşındaki Bara'a El Malki, İsrail güvenlik kabinesinin kararı onaylamasının ardından Çarşamba gecesi serbest bırakılmıştı.

El Malki'nin erken serbest bırakılmasının ardından İsrail, anlaşma çerçevesine bir kadın tutukluyu daha ilave etti.

Karşılıklı takasın yapılacağı sabah saatlerinden itibaren Hamas'ın El Aksa Televizyonu, Ramallah yakınlarındaki Ofer ve Haşaron cezaevlerinden; Gazze'den canlı yayınlarla gelişmeleri verdi.

BATI ŞERİA'DA HAMASLILAR'A YASAK

Öte yandan, tutukluların, Uluslararası Kızılhaç araçlarıyla alınacağı cezaevleri önüne Hamaslı yetkililerin gitmesine izin verilmedi.

Ofer'e tutuklu yakınları ile sadece El Fetihli yetkililer gidebildi.

Cezaevi önünde bekleyenlerin Hamas bayrakları açmasına da izin verilmedi.

Tutuklu yakınlarının bazılarının ellerinde Filistin ile Filistin Halk Kurtuluş Cephesi'nin bayraklarını taşıdığı görüldü.

Tutuklular buradan Kızılhaç araçlarıyla alınıp, yine Ramallah yakınlarındaki Betunya'dan serbest bırakılacaklar, biri de Gazze ile İsrail sınırındaki Erez geçiş noktasına bırakılacak.

Hamas'ın ise tutukluların serbest bırakılmasından sonra, öğle namazının ardından Gazze'de gösteriler düzenlemesi bekleniyor.

banner53
Yorumlar (0)
26
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?