banner15

Salman Rüşdi'ye Rahmet Okutuyor

Hollanda'da yönetmen Theo Van Gogh'un öldürülmesine neden olan Teslimiyet filminin devamı çekiliyor. Somali doğumlu Ayaan Hırsi Ali, filmin devamı için garip bir konu seçti.

Salman Rüşdi'ye Rahmet Okutuyor

Hollanda'da yönetmen Theo Van Gogh'un öldürülmesine yol açan 'Teslimiyet' filminin devamı çekiliyor. Hatta bu kez ele alınan konu, daha da tehlikeli sularda... Teslimiyet'te 'İslamiyet'te kadın' teması işlenmiş, çıplak kadın vücudu üzerine Kuran'dan ayetlerin yazılı olduğunu gösteren sahne Müslüman toplumun büyük tepkisini çekmişti. Şimdiki filmin konusu ise İslamiyet'in eşcinsellere yaklaşımı olacak. Teslimiyet'in senaryosunu Van Gogh'la birlikte kaleme alan Somali doğumlu milletvekili Ayaan Hırsi Ali, bu filmin Teslimiyet'in devamı niteliğinde olacağını söylüyor.

Teslimiyet filminden bir kare

 

Ayaan Hırsi Ali, Teslimiyet filmi yüzünden ölüm tehditleri almıştı. Filmin yönetmeni Theo Van Gogh da radikal İslamcı Muhammed Buyeri tarafından geçtiğimiz yıl öldürülmüştü. Yeni filmde adı sanı bilinmeyen aktörlerin rol alacağı ve bu kişilerin isimlerinin açıklanmayacağı belirtildi. Ayaan Hırsi Ali, Hollanda'da yayımlanan bir gazeteye yaptığı açıklamada, "Teslimiyet 2'de İslam'da eşcinsellerin durumunu inceliyorum. Filmde onlar da Allah'ın kulları olarak niteleniyor" dedi. İlk Teslimiyet filmi, bir Hollanda televizyonunda yayımlanmasının ardından büyük tepki çekmişti. Film zorla evlendirilen, evlendikten sonra da dövülen, tecavüze uğrayan ve başka birine aşık olduğu için cezalandırılan bir Müslüman kadını anlatıyordu. (BBC)

 

 

Teslimiyet filminde bir kadının vücuduna yazılan Kur'an ayetleri, İslam dünyasında büyük tepkilere neden olmuştu.

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48