banner39

Şalom Endonezya Gazetesine Makale Yazdı

Üst düzey İsrailli bir yetkili, İsrail Dışişleri Bakanı Silvan Şalom’un bir Endonezya gazetesine makale yazmasına izin verilmesini, İslam Dünyası’yla dondurulmuş ilişkilerin yeniden canlandırılması yönünde atılmış tarihi bir adım olarak niteledi. Yedioth

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
Şalom Endonezya Gazetesine Makale Yazdı

 

Dünya Bülteni/Mustafa Eğilli

 

İsrail dışişleri bakanlığından üst düzey bir yetkilinin, News First Class adlı İsrail internet haber sitesine yaptığı açıklamada, Endonezya’nın en büyük gazetesi olan ve İngilizce yayınlanan Cakarta News gazetesinin Silvan Şalom’un “İslam Yahudilere ve Yahudiliğe Düşman Değil” başlıklı makalesini yayınlamaya onay vermesi, “İslam Dünyası’yla dondurulmuş ilişkilerin aşılması yönünde elde edilen tarihi bir başarı” olarak nitelendirildi.

 

İsrailli yetkili, İsrail-Endonezya ilişkilerinin geliştirilmesinden ki rolüne binaen bu gelişmeden duyduğu mutluğu ifade etti.

 

Cakarta News gazetesinde 4 Ekim 2005 tarihinde yayınlanan makalesinde Silvan Şalom, İsrail’in Müslümanları düşman addetmediği vurgusunu işledi. Müslümanların ve Yahudilerin birlikte yaşamaları gerektiğini belirten Şalom, bununla İsrail ve Filistinlilerin yan yana yaşayabileceklerine üstü örtülü atıfta bulunmuş oldu.

 

Filistin Sorunu İlişkilere Engel

 

Şalom: “Tarih iki din mensuplarının şuan ve gelecekte iyi ilişkiler kurmasının gerekliliğini ortaya koymuştur. İsrail bu görevi gerçekleştirmeyi iş programının başına koymuştur.” dedi. “Filistin sorunu, Arap ve İslam ülkeleriyle diplomatik ilişkilerin kurulmasının önünde büyük engel teşkil ediyor.”  diyen Şalom, İslam ülkelerindeki basında resmedilen İsrail portesinin eksik ve yanlış olduğunu iddia ederek; İsrail’in demokratik bir ülke olduğunu, İsrail toplumunun da medeni ve farklı bakış açılarına açık bir toplum olduğunu öne sürdü.

 

Silvan Şalom makalesini, 1979’da Mısır’ın, 1994’te de Ürdün’ün yaptığı barış anlaşmalarını hatırlatarak, İslam ülkelerini İsrail’le normalleşme sürecine girme yönünde anlaşmalar imzalamaya çağırdı.

 

Yedioth Ahranoth gazetesine göre, Şalom’un makalesinin yayınlanma süreci bir e-maille başlamış. Singapur’daki İsrail elçiliğinden Cakarta News gazetesine yollanan mailde Şalom’un makalesinin gazetede yayınlanması talep edilmiş. Daha sonra İsrail dışişlerinin devreye girmesiyle gazete yetkilileri söz konusu makaleyi yayınlama kararı almışlar.

 

Gazze’den Çekilmenin Ardından İlişkiler Kuruldu

 

İsrail’in Gazze’den çekilmesinden sonra, İsrail bazı Arap ve İslam ülkeleriyle diplomatik ilişkiler kurma yönünde atağa geçmişti. Bu bağlamda Türkiye’nin aracılığıyla İsrail ve Pakistan dışişleri bakanları, 1 Eylül 2005’te İstanbul’da bir araya gelmişti.

 

Basında çıkan haberlere göre İsrail, Gazze’den çekilmesinin ardından Endonezya’ya bir heyet gönderdi. NTV televizyonunun 07 Eylül 2005 tarihli haberine göre, İsrail Endonezya ile diplomatik ilişkiler kurma yönünde girişimlerde bulunuyor. Ancak Cakarta yönetimi, kesin bir dil kullanarak Filistin’de barış gerçekleşene kadar İsrail’le diplomatik ilişki kurmayacağını açıklıyor. Endonezya’nın 214 milyonu bulan nüfusunun yüzde 90’ı Müslümanlardan oluşuyor. 

 

Silvan Şalom, 18 Ağustos 2005 tarihinde Kuveyt’te yayınlanan er-Reyu’l-Amm gazetesine verdiği mülakatta, İslam ülkeleriyle kurudukları gizli görüşmelere değinmiş, 10 kadar Arap ve İslam ülkesinin İsrail’le diplomatik ilişki kurmaya hazır olduğunu açıklamıştı. 

banner53
Yorumlar (0)
18
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?