banner15

Samarra Kenti Çevresi Yerle Bir Edildi

ABD ordusu, Irak’ın Samarra kentinde; son 3 yılın en büyük hava harekatını sürdürüyor. Karadan da destek verilen saldırıda şimdiye kadar 41 kişi gözaltına alındı. Celab bölgesinde de birçok sivilin öldüğü belirtiliyor.

Samarra Kenti Çevresi Yerle Bir Edildi

ABD, Mart 2003’te başlattığı Irak işgalinden bu yana en büyük hava saldırısını gerçekleştiriyor. Başkent Bağdat’ın 100 kilometre kuzeyinde Sünni üçgeninde yer alan Samarra ve çevresinin yerle bir olduğu bildiriliyor. Saldırıya 650’si ABD’li, 800’ü Iraklı olmak üzere 1450 asker katılıyor. Samarra kentine 15 km uzaklıktaki Celab bölgesinde birçok sivilin öldüğü belirtiliyor. Bağdat’ın 100 kilometre kuzeyinde yer alan ve sünni üçgeni içinde bulunan Samarra kentiyle çevresine yönelik saldırı dün sabah saatlerinde başladı. Saldırıya 50 helikopter katılıyor, harekata karadan da destek veriliyor. ABD ordusu saldırıya bin 500 ABD ve Irak askerinin katıldığını, 200 zırhlı aracın da bombardımanı karadan desteklediğini duyurdu. Saldırıda 41 kişinin gözaltına alındığı açıklandı. Bölgedeki son büyük saldırı 2004 yılında, yine aynı bölgedeki Felluce kentine düzenlenmişti.

HRW'den sivillere zarar gelmeme uyarısı

Merkezi New York'ta bulunan İnsan Hakları İzleme Örgütü (HRW), Irak'ta dün başlatılan geniş çaplı saldırıyla ilgili olarak, olası sivil kayıplar konusunda uyarıda bulundu. HRW'nin askeri uzmanı Marc Garlasco, ''Genellikle Amerikan bombaları Irak'a düştüğünde bunun bedelini siviller yaşamlarıyla ödüyor. Amerikan ordusu, geçmişte yanlış istihbarat üzerine üst düzey liderleri hedef alan saldırılar başlatmıştı ve Iraklı sivillerin bulunduğu bölgelerde misket bombası kullanmıştı'' ifadesini kullandı.

İngiltere savunma bakanı Bağdat'ta

İngiltere Savunma Bakanı John Reid'in, Irak'ın başkenti Bağdat'ta bulunduğu bildirildi. Savunma Bakanlığı sözcüsü, Reid'in Irak hükümeti yetkilileriyle bir araya geleceğini belirterek, ''Bakan Bağdat'a gitti. Şu anda orada. Irak hükümet yetkililerini ziyaret ediyor'' dedi. Sözcü, Reid'in Irak'taki ziyaretinin süresiyle ilgili bir bilgi vermeyi reddetti. Geçen hafta, mayıs ayına kadar Irak'tan 800 kadar İngiliz askerinin çekileceğini açıklayan Reid'in ziyaretinin Amerikan ve Irak askerlerinin Samarra'ya askeri saldırı düzenlediği bir döneme rastladığına dikkat çekiliyor.
 
Irak işgalinin ağır bilançosu

ABD ve müttefikleri tarafından Irak'ın işgal edilişinin 3. yıldönümü yaklaşırken ülkede hala kan gövdeyi götürüyor. İşgal ile başlayan süreçte hemen her gün onlarca sivil Irak halkı saldırılarda can veriyor. Uluslararası bağımsız kaynakların verilerine göre, Irak'ta öldürülen sivillerin sayısı 100 binden fazla. Irak'ta 2 bin 300 kadar askerini kaybeden ABD, halkın aksi düşüncesine rağmen Irak'ta gelişme kaydedildiğini savunuyor. Irak'ta mukaddes mekanlara ve sivil hedeflere düzenlenen saldırılar sonucu iç savaşın eşiğine gelindiği bir dönemde Şii ve Sünni ulemanın birlik mesajı ve çağrısı halk tarafından kabul gördü. Dün ilk oturumunu yapan yeni Irak Meclisi'nin ülkedeki tüm tarafların temsil edileceği bir hükümet için çalışmalarına hız vermesi bekleniyor.

Photo

Amerikalılar Irak'ın geleceğinden umutsuz

Amerikan halkının 3'te 2'si, ABD ordusunun Irak'ta başarısız olduğuna inanıyor. The Pew Research Center adlı araştırma kuruluşu tarafından dün açıklanan kamuoyu araştırmasına göre, her 3 Amerikalıdan 2'si ABD ordusunun Irak'ta başarı elde edemediğini düşünüyor. Araştırmada ayrıca Amerikan halkının yüzde 66'sı Irak'ta iç savaş tehdidinin giderek arttığı yönünde görüş bildirdi. Irak'ın işgalinin 3. yıldönümünde de Amerikan halkının çoğu ABD ordusunun Irak'ta kalmasına karşı çıkıyor. ABD'nin Irak'ta başarılı olacağına inananların oranı bir kaç ay önce yüzde 55 iken bu oran bugün yüzde 49'a düşmüş durumda. ABD Başkanı George W. Bush'un, zafer stratejisinin başarısızlıkla sonuçlanacağına inananların oranı da yüzde 70. 8-12 Mart tarihleri arasında bin 405 kişi ile yapılan görüşme sonuçlarının yüzde 5 oranında artı ya da eksi yönde yanılma payı var.

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48