banner39

Şam'dan ABD'ye: Olgun davran

Suriye ABD'ye başka ülkeleri suçlamaktan vazgeçmesi ve olgun davranması çağrısında bulundu.

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
Şam'dan ABD'ye: Olgun davran
Suriye hükümeti, Amerika Birleşik Devletleri'nin Orta Doğu'daki kendi hataları nedeniyle başka ülkeleri suçlamaktan vazgeçmesi ve olgun davranması çağrısında bulundu.

Beyaz Saray dün yaptığı açıklamada, Suriye ve İran'ı Lübnan hükümetini devirmeye çalışmakla suçlamıştı.

Washington'daki Suriye Büyükelçisi İmad Mustafa, Irak ve Lübnan politikalarının başarısız olduğunu savunduğu Amerikalıların bunun sorumluluğunu Suriye'ye yıkmaya çalıştıklarını söyledi.

Beyaz Saray sözcüsü Tony Snow, Lübnan'da istikrarı bozmaya yönelik adımların ülkenin egemenliğinin açık ihlali olacağını savundu ve "Bölgedeki herkesin ellerini Fuad Sinyora hükümetinin üzerinden çekmesi ve kendi işlerine bakması gerektiğini düşünüyoruz" görüşünü dile getirmişti.

Beyaz Saray'dan yapılan bir yazılı açıklamada da, Suriye'nin amacının Lübnan'ın eski başbakanı Refik Hariri'nin suikastine karışan kişilerin uluslararası bir mahkemede yargılanmasına Lübnan hükümetinin onay vermesini engellemek olduğu ileri sürüldü.

Beyaz Saray'ın bu iddialarının ne gibi kanıtlara dayalı olduğu hakkında ise net bir açıklama yapılmadı.

Suriye ise sözkonusu iddialara sert tepki gösterdi. Şam'ın Washington büyükelçisi İmad Mustafa bu suçlamaların saçma olduğunu söyledi.

İmad Mustafa "Amerika bundan daha olgun davranmalı" dedi ve Hariri suikastiyle ilgili bir uluslararası mahkeme kurulması konusunda da Suriye'nin iddia edilenin aksine içinin rahat olduğunu söyledi.

Hizbullah hükümet uzlaşması istiyor

Bu açıklamaların aynı zamanda Hizbullah'ın artan siyasi taleplerine de bir tepki olarak yapıldığı sanılıyor.

Hizbullah lideri Şeyh Hasan Nasrallah önceki gün Lübnan'da bu ayın ortalarına dek bir ulusal birlik hükümeti üzerinde uzlaşılamadığı takdirde seçimlere gidilmesi için barışçı gösteriler yapılması çağrısında bulunmuştu.

Hizbullah kabinede bakanları bulunmasına karşın, müttefiklerinin de kabineye girmesini istiyor. Lübnan Başbakanı Fuad Sinyora'nın danışmanı Muhammed Çatah, barışçı gösterilere katılmak isteyen herkese izin verileceğini söylüyor.

Muhammed Çatah, "Ancak iş bunun ötesine taşınır ve hükümeti devirmeye çalışmaya giderse, buna hükümet hoşgörü göstermeyecektir" dedi.

Kaynak: BBC

banner53
Yorumlar (0)
26
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?