'Şam'dan mesaj getirdim'

Suriye Dışişleri Bakanı Velid Muallim, Türkiye'ye mesajlar getirdiğini belirterek, mesajların temel ekseninin Irak olduğunu söyledi.

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
'Şam'dan mesaj getirdim'

Bir çalışma ziyareti için Ankara’ya gelen Suriye Dışişleri Bakanı Velid Muallim, Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’a mesajlar getirdiğini belirterek, mesajların “temel ekseni”nin Irak olduğunu söyledi.

Muallim, mesajlarda “Irak’ın halk olarak, toprak olarak bütünlüğü konusuna vurgu yaptık, Irak’ın egemenliği ve bağımsızlığı konusunda tekrar vurgu yaptık” dedi.
Ankara’daki temaslarını tamamladıktan sonra Esenboğa Havaalanı’nda bir basın toplantısı düzenleyen Muallim, ziyaretin Irak’ta kaygı verici gelişmelerin olduğu bir döneme rastlandığına dikkat çekti.

Muallim, Ankara’daki iki ülke arasında sürdürülen istişareleri yaptıklarını, istişarelerin sürmesi kararını verdiklerini belirterek ikili ilişkilerin geliştiğini ifade etti.

MESAJLARIN İÇERİĞİ

Muallim, bir soru üzerine Sezer ve Erdoğan için mesajlar getirdiğini, mesajların “temel ekseni“nin ise Irak olduğunu belirtti. Mesajların içeriğine ilişkin özet bilgi veren Muallim şöyle dedi:

“Getirdiğim mesajların temel ekseni Irak. Irak’ın halk olarak, toprak olarak bütünlüğü konusunda vurgu yaptık, Irak’ın egemenliği ve bağımsızlığı konusunda tekrar vurgu yaptık. Irak’taki ayrışmalardan dolayısıyla duyduğumuz üzüntüyü dile getirdik ve çözümün Irak’ın kendi içinden çıkması gerektiğini vurguladık.”

Irak ulusal uzlaşı konferansı konusunda da görüş birliğine vardıklarını ifade eden Muallim, Ankara’da Irak’taki mezhep çatışmaların kendilerini çok endişelendirdiğini belirterek “Ankara’ya gelmenin nedenlerinden biri budur” dedi ve İslam Konferansı Örgütü çercevesinde girişimlerin söz konusu olduğunu anlattı.

Velid Muallim, Bush Yönetiminin yeni bir Irak stratejisinin bulunmadığını, yeni bir siyaset söz konusu olduğunu söyledi. Irak sorununun güç kullanımı ile çözümlenmeyeceğini de belirten Muallim, komşu ülkelerin desteklediği bir çözümden yana olduklarını da ifade etti.

Diğer bir soru üzerinde Irak ordusunun ulusal bazda görev yapması gereğine işaret eden Muallim, Irak’taki yabancı güçlerinin çekilmesinin takvime bağlanmasını da istedi.

Türkiye’nin bölgede çok önemli bir rolünün olduğunu da ifade eden Muallim, Filistin’deki sorun için Ankara’da “çözüm yolları”nın aradıklarını, Filistin’de “ulusal birlik hükümeti”nin kurulması için verilebilecek desteğin de ele alındığını kaydetti.

ANKA

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?