banner39

Samoa'da depremin bilançosu 100'ü geçti-FOTO

Güney Pasifik'teki şiddetli deprem sonrası meydana gelen tsunami dalgaları çok sayıda insanı denize çekti

Arşiv 30.09.2009, 14:07 30.09.2009, 15:12
Samoa'da depremin bilançosu 100'ü geçti-FOTO


Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Güney Pasifik Okyanusu'ndaki ada ülkesi Amerikan Samoası açıklarında meydana gelen 8.3 şiddetindeki depremde ölenlerin sayısının 100'ü aştığı bildirildi. Şimdiye kadar kesinleşen rakamlara göre 47 ceset bulunabildi.

Depremin yol açtığı tsunamiyle metrelerce yükseklikteki dalgaların sahilleri harabeye çevirdiğini kaydeden yetkililer, bir çok kişinin dalgalar arasında denize sürüklendiğini, ölü sayısını tam olarak belirlemenin imkansız olduğunu söylüyor.

Deprem ve tsunami nedeniyle yüzlerce kişinin de yaralandığı kaydedildi.

Tsunami dalgalarının Samoa'ya komşu Tonga adasını da tehdit ettiği, ada sahillerine 4 metreyi bulan dalgaların vurduğu belirtiliyor.

Amerikan Samoası'ndaki depremin yaklaşık 5 dakika boyunca hissedildiği, oluşan tsunami dalgalarının zaman zaman 5 metreyi bulduğu açıklanmıştı.

Adanın güneyinde 20 köyün tamamen yıkıldığı da gelen haberler arasında..

ABD yönetimi de şiddetli deprem ve daha sonrasında meydana gelen tsunamiden etkilenen Amerikan Samoası'nı ''afet bölgesi'' ilan etti.

ABD Başkanı Barack Obama'nın imzaladığı afet bölgesi kararı, zarar gören konut ve binaların yeniden yapılmasına mali destek verilmesi, mali kayıpların bir bölümünün karşılanması gibi uygulamaları kapsıyor.

Samoa Adaları ve Tonga'nın toplam nüfusu 400 bini buluyor.  
 
2004 yılında Hint Okyanusunda meydana gelen Tsunami felaketinde 230 bin insan hayatını kaybetmişti.

banner53
Yorumlar (0)
25
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?