Sampaio: AB içinde Türkiye'yi görmek istiyoruz

BM Medeniyetler İttifakı Yüksek Temsilcisi Jorge Sampaio, AB içinde Türkiye'yi de görmek istediklerini berlirtti.

Sampaio: AB içinde Türkiye'yi görmek istiyoruz


BM Medeniyetler İttifakı Yüksek Temsilcisi ve Portekiz eski Cumhurbaşkanı Jorge Sampaio, "Biz AB içinde Türkiye'nin mevcudiyetini görmek istiyoruz" dedi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile İspanya Başbakanı Zapatero'nun öncülüğünde başlatılan Medeniyetler İttifakı çerçevesinde Beşiktaş'taki Başbakanlık Ofisi'nde düzenlenen, "Medeniyetler İttifakı İstanbul Konferansı"nda konuşan Sampaio, kültürel çeşitliliğin iyi yönetişiminin önemine vurgu yaptı.

İttifakın kültürler arası diyalog ve işbirliği için kapsamlı bir platform oluşturmaya çalıştığını anlatan Sampaio, şunları kaydetti:

"Kültürlerarası gerginliğin olduğu zamanlarda ittifakın hem bir broker gibi, aracı gibi, moderatör gibi bir rol üstlenmesi çok önemli. Irkçılığı, ırk ayrımcılığını, yabancı korkusunu, hoşgörüsüzlüğü, dini inançlara bağlı ayrımcılığı içeren konularda ittifak, bilgilendirme tartışmalarının yapılacağı ortamların sağlayıcısı olmak durumunda. İslamofobiye bakacak olursak, çok ciddi şeyler yapılması gerekiyor. Öncelikle yerel seviyede politik tepkilerin verilmesi gerekiyor. Bir yandan Müslümanların farklı toplumlardaki durumu çok ciddi şekilde ayrılmış durumda, diğer yandan Müslümanlar da kendi farklı ulusal, kültürel ve dini geçmişlerinden kaynaklanan İslamı uygulamakla ilgili de farklı pratiklere sahipler. Öncelikle her türlü stereo tipik genellemelerden kaçınmak lazım. Korkuları azaltmak lazım. İnkar çemberinden ve karşılıklı olarak eylemleri durduran bir karşılıklı kurbanlaştırma yaklaşımından uzaklaşmak lazım. Müslüman toplumlara daha detaylı bilgi sahibi olarak yaklaşmak lazım. Daha iyi bir gelecek oluşturmak için İslamofobinin tezahürlerini engelleyecek tedbirlerin alınması lazım."

Meselenin "Karşımızda diğerleri varken nasıl bir arada yaşayacağız" konusu olduğuna da işaret eden Sampaio, sürdürülebilir uzlaşmanın sağlanması gerektiğini vurguladı.

Sampaio, kültürel çeşitliliğin insan onuruna saygının bir parçası olduğunu da ifade ederek, herkese aynı hakların, farklı olma hakkının da sağlanması gerektiğini kaydetti.

Sampaio, Avrupa'nın genelinde de kültürel çeşitliliğin var olduğunu ifade ederek, "Biz AB içinde Türkiye'nin mevcudiyetini görmek istiyoruz. Türkiye'nin ilerleme yolundaki çabalarını takdirle karşılıyorum. Bu yoldaki girişimlerinizi yarıda bırakmamanızı da öneriyorum" dedi.

AB'ye üye ülkelerin de kültürel çeşitlilik içinde olduklarını anımsatan Sampaio, artık adı çok kültürlülük olan yeni sorunu çok iyi anlamak gerektiğini kaydetti.

Kaynak : AA


 

Güncelleme Tarihi: 27 Nisan 2010, 00:57
banner53
YORUM EKLE

banner39