Samsun-Ceyhan Hattı çevre için de önemli

Meksika Körfezi'ndeki felaket çevreyle ilgili endişeleri yeniden gündeme getirirken, Rusya Enerji Bakanı, "Samsun- Ceyhan bu açıdan da önemli" dedi

Samsun-Ceyhan Hattı çevre için de önemliRusya Devlet Başkanı Dmitri Medvedev'in 11-12 Mayıs günlerinde Türkiye'ye gerçekleştireceği resmi ziyaret öncesi Rusya Enerji Bakanı Sergey Şmatko önemli mesajlar verdi. "Medvedev'in Türkiye ziyaretinde enerji alanında bir çok anlaşma imzalanacak" diyen Bakan Şmatko Meksika Körfezi'nde meydana gelen petrol kazasının Samsun- Adana Petrol Boru Hattı gibi projelerin önemini gösterdiğine dikkat çekti.

Rus Bakan, "İstanbul ve Çanakkale boğazlarından geçen çok sayıdaki tankerin oluşturduğu çevre riskini görmek gerekiyor. Kazakistan başta olmak üzere Hazar bölgesindeki petrol üretiminin artacağı düşünüldüğünde Boğazlar üzerindeki yükün artacağını söyleyebiliriz. Bugünlerde Meksika karasularında yaşanan üzücü olayı hatırlatarak çevre sorunlarına büyük bir hassasiyetle yaklaşmamız gerektiğini düşünüyorum" diye konuştu.

Cihan Haber Ajansı'na konuşan Rusya Rusya Enerji Bakanı Sergey Şmatko, şunları söyledi.

SAMSUN- CEYHAN PROJESİ: Samsun- Ceyhan petrol boru hattında çalışmalarımız hızla ilerliyor. Transneft kesin olarak yer alacak. Rosneft konusunda emin değilim. Ama gelecek perspektifte olabilir. Neden olmasın? Bundan sonra yapacağımız iş projenin gerçekleştirilmesi ve bunun prensipleri hususunda mutabakat sağlamamızdır. Ve bu projeye başka ülkelerin katılacağını düşünüyorum, örneğin Kazak şirketleri olabilir.

RUS DOĞALGAZININ FİYATI: İndirimler ve kapasite konusunda rakam söylemek istemem. Ama Türk Botaş tarafının çok ağır ve çetin görüşmeci olmasından memnunum. Ticari anlamda bazı zor konuları ele almayı ve atılımlar yapmayı başardık.

NÜKLEER SANTRALE BAŞLIYORUZ: Şu an tüm anlaşmazlıklar sona erdi. Gerekli dokümanlar kısa sürede imzalanacak. Santralin inşaatı başlayacak. Rus tarafı bunun finansını sağlama yükümlülüğünü kendi üzerine alıyor. Ancak konunun tamamı ile çözüldüğünü söylemek de yanlış olur.

'İç piyasaya daha fazla gaz verebiliriz'

Mavi Akım-2 projesini değerlendiriyoruz. Bugün bu proje gündemimizde, ama biz önemli müzakere aşamasına henüz gelemedik. Bence Mavi Akım-1'in yeterince kapasite imkanları var. Ve biliyorsunuz ki bu hat tam doldurulmuş bulunmuyor, biz daha fazla sevkıyat yapabiliriz. Türk meslektaşlarımızla anlaşmamız durumunda Türk iç piyasasına yönelik daha fazla doğalgaz ulaşımı sağlayabiliriz.

Özelleştirmeleri yakından izliyoruz

Özelleştirmeleri yakından izliyoruz. Örneğin İstanbul'da doğalgaz dağıtımının özelleştirilmesi. Altyapı, yeraltı doğalgaz depolama tesislerinin kurulması gibi bazı projelerde somut işbirliği yapıyoruz. Doğalgaz dağıtım piyasasına girmek önemli bir konu. Ama asıl daha da önemlisi doğalgaz dağıtım piyasasının liberal, ciddi ve istikrarlı olabilmesidir.

Kaynak: cha

Güncelleme Tarihi: 09 Mayıs 2010, 08:51
banner53
YORUM EKLE

banner39