banner39

'Samsun-Ceyhan, Rus desteğiyle biter'

Samsun-Ceyhan hattının Rusya’nın desteğiyle eninde sonunda gerçekleşeceğini söyleyen Lukoil’ın Yönetim Kurulu Üyesi Matzke, Türkiye’deki fırsatları değerlendireceklerini kaydetti.

Arşiv 16.04.2007, 12:02 16.04.2007, 12:02
'Samsun-Ceyhan, Rus desteğiyle biter'

Rus petrol devi Lukoil’ın Yönetim Kurulu Üyesi Richard Matzke, Lukoil’in yurtdışı yatırımlara ağırlık vereceğini belirterek Türkiye’deki fırsatların değerlendirileceğini söyledi.

CNBC-e’ye konuşan Matzke, “Türkiye transit ülke olması dolayısıyla enerji alanında önemli bir ülke haline geldi. Lukoil için de çok önemli bir ülke Türkiye. Şu anda spesifik bir karar olmasa da, Lukoil Türkiye’de yatırım yapmaya istekli ve gelecekte de fırsatları değerlendirecektir” dedi.

Samsun-Ceyhan Boru Hattı’nın Rusya’nın desteğiyle tamamlanacağını belirten Matzke şunları söyledi: “Lukoil’den Bakü-Ceyhan’a giden bir petrol yok. Dolayısıyla Samsun-Ceyhan çok daha ekonomik bir yol. Eğer Lukoil’in Güney Hazar’da geniş petrol yatakları olsaydı, durum farklı olabilirdi ama maalesef böyle değil. Dolayısıyla Rusya petrolünün farklı pazarlara ulaşması için Samsun-Ceyhan önemli bir proje.”

NTV

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?