banner15

Samsun'da Başbakan'ın kuklası yakıldı

TEKEL eylemlerine destek vermek için düzenlenen eylemlerden birinde Başbakan'ın kuklası yakıldı.

Samsun'da Başbakan'ın kuklası yakıldı

Dünya Bülteni / Haber Merkezi 

Samsun’da Tekel işçilerine destek için miting düzenleyen sivil toplum kuruluşları Cumhuriyet Meydanı’nda toplanarak hükümeti protesto etti. Yaklaşık 600 kişilik grup, üzerinde ‘Memurların, işçilerin çığlık sesleri AKP’yi karartacak’ yazılı Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın kuklasını benzip döküp yaktı.

 

Tekel işçileriyle dayanışma amacıyla sendikaların aldığı bir günlük ‘çalışmama hakkını kullanma’ eylemi, Samsun’da gerçekleştirildi. Tekel işçilerine destek veren Türk-İş, Kesk, Tabipler Odası başta olmak üzere çeşitli sivil toplum kuruluşları, iş bırakıp, Cumhuriyet Meydanı’nda toplandı. Yaklaşık 600 kişilik grup ellerinde ‘AKP’yi istemiyoruz’, ‘Genel grev genel direniş’, ‘AKP elini ekmeğimizden çek’, ‘Yan gelip yatmadık. Vatanı satmadık’, ‘İşçi düşmanı milyarder Tayyip’ gibi döviz ve pankartlar taşıdı.

 

‘AKP halka hesap verecek’, ‘Susma susdukça sıra sana gelecek’, ‘Tekel işçisi direnişin simgesi’ gibi sloganlar atan grup, hükümeti protesto etti. Ön saflarda bulunan kadın ve çocuklar ise başlarına siyah kurdelalar taktı.

Cumhuriyet Meydanı’nda toplanan kalabalık, üzerinde ‘Memurların işçilerin çığlık sesleri AKP’yi karartacak’ yazılı Başbakan Erdoğan'ın kuklasını benzin döküp yaktı. Tekel işçisi olan eşi Savaş Utku’nun Ankara’da eylemde olduğunu söyleyerek kürsüye çıkıp bir konuşma yapan 4 çocuk annesi 39 yaşındaki Hatun Utku, “Başbakan sesimizi duymuyor mu? Onu bu halk seçmedi mi? Halkının karşısına çıksın. Onu Amerika mı seçti. Bizden, ekmeğimizden ne istiyor. 600 lira ile ben nasıl geçineyim. Derdimizi Başbakana bir türlü anlatamadık. Artık yeter sesimizi duysun” dedi.


 

Güncelleme Tarihi: 04 Şubat 2010, 18:11
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48