banner39

Sanal dünyada 11 Eylül savaşları

11 Eylül, sadece dünya siyasetinde değil, aynı zamanda bilgisayar oyunlarında da yeni düşmanlar ve kahramanlar yarattı.

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
Sanal dünyada 11 Eylül savaşları
11 Eylül’den sonra oyunlarda kötü adam Arap ve Müslüman olarak karakterize edilirken, dincilerin rağbet ettiği oyunlarda ise kötü adam ABD Başkanı George W. Bush.

Arkada, tekbir sesleri, at kişnemesi ve nal sesleri ile Arap müziği eşliğinde Müslüman karakter düşmanlarının izini sürüyor. Bilgisayar ekranına gelen silah namlusu, karanlık geçitlerde ilerliyor ve birden karşısına iki karaltı çıkıyor. Karaltılar ve oyunun karakteri birbirlerine silah doğrultuyor, ama iyi adam bilgisayar faresine bir dokunuşla, kötü adamların hakkından geliyor.

Öldürülen kişilerin Amerikan üniforması taşıdığı dikkat çekiyor. Küresel İslamcı Medya Cephesi adlı sitede yayınlanan bu bilgisayar oyununda hedef, Amerikan Başkanı George Bush. Oyunun adı ise “Bush’un yakalanacağı gece“…

Saddam Avı’nın İslamcı versiyonu

Bilgisayar oyunu meraklıları için bu oyun pek de yabancı değil. Çünkü “Saddam Avı“ adlı Amerikan oyunun İslamcı versiyonu. Orjinal oyunun yaratıcısı Jesse Petrilla, Irak Savaşı’nın güncel olduğu dönemde olayları hicvetmek amacıyla bu oyunu yazdığını belirtiyor. Petrilla oyunun Bush versiyonunu ise eğlenceli bulmuyor ve “Oyunun El Kaide versiyonu tamamen şeytani. Çünkü Batı’ya karşı savaşa çağıran bir propaganda yapıldığı çok açık. Yeni oyunun yaratıcıları, suçsuz Müslümanları etkileyip, beyinlerini yıkamaya çalışıyor“ diyor.

Savaş ve bilgisayar oyunları arasındaki bağlantıyı araştıran New York’lu uzman Ed Halter de oyunun propaganda içerdiğini yadsımıyor. Peki bu tür köktendinci oyunlar, somut bir tehlike oluşturuyor mu, endişe verici bir durum mu?

Halter şöyle diyor: “Görünen o ki, video oyunları alanında bir düello söz konusu. İslamcıların video oyunlarını bir tehdit olarak görmektense, bir semptom olarak görmek lazım. Bu oyunlar, Arap ve Müslümanlara, Batılıların ürettiği oyunlarda sürekli ayrımcılık yapılmasına verilmiş bir yanıt. ABD’de üretilen oyunların çoğunda Arap ve Müslünanlar düşman olarak gösteriliyor. Bilgisayar oyunu yapımcısı Müslümanlar da kendi kahramanlarını yaratıyor.”

Sayıları az

Köktendinci bu tür oyunların sayısının az olduğuna dikkat çeken Amerikalı uzman, iki tarafın da oyunlar aracılığı ile kendini teselli ettiğini söylüyor. Ed Halter’e göre, iktidar savaşına dayanan bu tür oyunlarda galip gelme ihtiyacını, her iki taraf da aynı şekilde hissediyor.

Kaynak: DW

banner53
Yorumlar (0)
26
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?