banner39

Sanal âlemde İslâm sanatını keşfedin

“Akdeniz’de İslam Sanatını Keşfedin” Sanal Müzesi, 14 ülkeden 40 müzenin katılımıyla oluşturuldu. Sitede, bin 235 sanat eseri, anıt ve arkeolojik sitin fotoğrafları ve bilgileri bulunuyor.

Arşiv 23.04.2007, 10:46 23.04.2007, 10:46
Sanal âlemde İslâm sanatını keşfedin

 

Dünya Bülteni Haber Merkezi

“Akdeniz’de İslam Sanatını Keşfedin” sanal müzesi tüm dünyadan ziyaretçilerin akınına uğruyor. Geçtiğimiz aylarda yayına giren sanal müzede, Emevi Dönemi'nden Osmanlı İmparatorluğu'nun sonuna kadar geçen yaklaşık 1250 yıllık devre ait, bin 235 sanat eseri, anıt ve arkeolojik sitin fotoğrafları ve bilgileri bulunuyor.

tmp313-2

Almanca, Arapça, Fransızca, İngilizce, İspanyolca, İtalyanca, Portekizce ve Türkçe olmak üzere 8 dilde hazırlanan sanal müze sergisinde, Akdeniz'de yaşamış büyük İslam hanedanlarının farklı sanatsal ve mimari eserleri sunuyor.

tmp313-1

Sanal müzede, üç bölüm halinde 18 sanal sergi, 244 tarihsel yapı ile 603 sanat eseri izlenime açılıyor. Birinci bölümde Emeviler, Abbasiler, Osmanlı İmparatorluğu gibi büyük Müslüman hanedanları, ikinci bölümde ''Figüratif Sanat'', ''Hat Sanatı'', ''Kadınların Rolü'', ''Bitkisel ve Geometrik Bezeme'' gibi konular, üçüncü bölümde de Avrupa ile Müslüman Akdeniz tarihlerinin kesiştiği dönemle ilgili ''Haçlılar'', ''Mudejar Sanatı'', ''Sicilya'daki Arap-Norman Sanatı'' ile ''Osmanlı Topraklarında Batı Etkisi'' konu başlıkları yer alıyor.

Ziyaretçiler, eserin yapıldığı dönemde, farkı ülkelerde meydana gelen önemli olayları karşılaştırmalı olarak görebiliyor. Ayrıca, 8 bin görüntünün, müzelerde bakılınca görülemeyen ayrıntıları ortaya çıkıyor.

 

tmp313-3

Sanal sergi için sekiz dilde bir kitap da yayınlandı. - www.discoverislamicart.org- ''Sınırlar Ötesi Müze''nin koordine ettiği ''İslam Sanatını Keşfedin'' projesi, Avrupa Birliği Euromed Heritage III programı çerçevesinde, Lizbon'daki Gülbenkian Vakfı, İspanya Dışişleri Bakanlığı ile Fas ONA Vakfı'ndan kısmi maddi destek aldı.

 

Projede yer alan ülkeler ise şöyle: Türkiye, Fas, Tunus, Cezayir, Mısır, Ürdün, Filistin, Suriye, İtalya, İspanya, Portekiz, İngiltere, Almanya ve İsveç. Sergi, www.discoverislamicart.org adresinden ücretsiz gezilebilecek.

Bir kenti, bir bölgeyi, bir ülkeyi, hatta dünyayı keşfetmek için en uygun yerin müze olduğu düşüncesinden yola çıkan Sınırlar Ötesi Müze, sanat eserlerini herhangi bir yere taşımadan sergiler düzenlemeyi amaçlıyor.

Sanal müzeyi gezmek için şu linki tıklayın:

http://www.discoverislamicart.org/exhibitions/ISL/


 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?