banner15

Sanayii üretiminde toparlanma !

Ekonomik büyümenin öncü göstergesi olan sanayi üretimi Haziran'da yüzde 9.7 geriledi. Üretim Mayıs'a göre yüzde 7.3 artış gösterdi.

Sanayii üretiminde toparlanma !


Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), 2009 Haziran Ayı Sanayi Üretim Endeksi sonuçlarını açıkladı. Sanayi üretimi Haziran ayında azaldı. Ancak bir önceki aya oranla yüzde 7 yükseliş gösterdi.

Ekonomik büyümenin öncü göstergesi olan sanayi üretimindeki toparlanma devam ediyor.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre, Haziran ayında sanayi üretimi bir önceki yıla göre yüzde 9.7 geriledi. Üretim Mayıs'a göre yüzde 7.3 artış kaydetti.

Üretimdeki daralma Şubat ayında yüzde 23.8'le rekor kırmıştı. Sanayi üretimi Mayıs ayında yüzde 17.4 düşüş göstermişti. Sanayi üretimi Haziran'da kriz döneminde ilk kez tek haneli daralma kaydetmiş oldu.

Sanayinin alt sektörleri incelendiğinde, üretim madencilik ve taşocakçılığı sektöründe yüzde 7.9, imalat sanayi sektöründe yüzde 10.6, elektrik, gaz ve su sektöründe yüzde 3.8 azaldı.

Ana sanayi grupları sınıflamasına göre, Haziran ayında bir önceki yılın aynı ayına göre en yüksek düşüş yüzde 29.7 ile sermaye malı imalatında görüldü. Aramalı imalatında yüzde 10.8, enerjide yüzde 7 düşüş olurken, dayanıklı tüketim malı imalatı yüzde 7.2, dayanıksız tüketim malı imalatı yüzde 1.8 arttı.

OTOMOTİV ÜRETİMİ YÜZDE 33.6 GERİLEDİ

İmalat sanayi alt grupları incelendiğinde, en yüksek düşüş oranı yüzde 36.5 ile diğer ulaşım araçlarının imalatında gerçekleşti. Onu, yüzde 35.9'luk düşüş ile tıbbi hassas ve optik aletler ile saat imalatı ve yüzde 33.6'lık düşüş ile motorlu kara taşıtı, römork ve yarı römork imalatı izledi.

Güncelleme Tarihi: 10 Ağustos 2009, 11:15
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35