banner39

Şangay Zirvesi'nde Kırgızistan konuşuldu

Özbekistan'ın başkenti Taşkent'te yapılan ŞİÖ zirvesinde, Kırgızistan'daki son gelişmeler de gündeme alındı.

Arşiv 11.06.2010, 13:11 11.06.2010, 13:11
Şangay Zirvesi'nde Kırgızistan konuşuldu

Şanghay İşbirliği Örgütü (ŞİÖ) dönem başkanı Özbekistan'ın başkenti Taşkent'te yapılan ŞİÖ zirvesinde, Kırgızistan'daki son gelişmeler de gündeme geldi. 

Rusya Devlet Başkanı Dimitriy Medvedev toplantıda yaptığı konuşmada, ŞİÖ üyelerinin Kırgızistan'daki gelişmelere hızlı tepki verdiğini, üye ülkelerin Kırgızistan'da çeşitli yardımlarda bulunduğunu söyledi. 

Kırgızistan'ın ŞİÖ'nün kurucuları arasında yer aldığını anımsatan Medvedev, bu ülkedeki durumun bir an önce istikrara kavuşması gerektiğini bildirdi. 

Zirveye katılan Kırgızistan'daki geçici hükümetin Dışişleri Bakanı Ruslan Kazakbayev de Oş vilayetinde çıkan çatışmalara değinerek, bu olayların belirli çevreler tarafından çıkarıldığını söyledi. 

20 Hazirana kadar Oş ve civarındaki bölgelerde olağanüstü hal ilan edildiğini ifade eden Kazakbayev ayrıca, "böyle zorlu günlerde yardım elini uzatan" tüm ülkelere teşekkür etti. 
Zirvede örgüt üyesi Rusya Devlet Başkanı Medvedev, Çin Devlet Başkanı Hu Cintao, Kazakistan Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev, Tacikistan Cumhurbaşkanı İmamali Rahman, Özbekistan Cumhurbaşkanı İslam Kerimov, Kırgızistan Dışişleri Bakanı Kazakbayev ile örgütte gözlemci statüsü bulunan Moğolistan Cumhurbaşkanı Tsakhiagiin Elbegdorj, Pakistan Cumhurbaşkanı Asif Ali Zerdari ile temsil ediliyor. Zirveye İran ve Hindistan'dan üst düzey yöneticiler ve konuk olarak Afganistan Devlet Başkanı Hamid Karzai de katılıyor.

Zirvenin ardından ŞİÖ dönem başkanlığı Özbekistan'dan Kazakistan'a geçecek. 
Bu arada, Kırgızistan'daki geçici yönetimin Başbakanı Roza Otunbayeva, Bişkek'te yargı mensuplarıyla yaptığı toplantıda, dün akşam Oş'taki olayların, özellikle ŞİÖ zirvesine denk getirilmiş olabileceğini söyledi.

Ülkede durumun gergin olduğunu ifade eden Otunbayeva, "Birileri Kırgızistan'da istikrarın bozulmasını çok istiyor. Referandumun arefesinde yaşananların birilerinin referandumun yapılmasını istemediğini gösterdi. Birileri, devrik iktidarın ve geçici hükümetin ilişkilerini ülkemizde zayıf ve hassas olan etnik kavgaya sürüklemek istiyor" dedi. 

Kaynak: AA

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?