'Sanık' albaylar görevden alındı

Adı Ergenekon, Balyoz ya da faili meçhul olaylara karışan 5 albayın yerine yeni isimler atandı.

'Sanık' albaylar görevden alındı

 

Jandarma Genel Komutanlığı, yaptığı erken atamayla bu yıl 40 il jandarma alay komutanlığına yeni isimleri atadı. Atamalarda, Balyoz, Ergenekon ve faili meçhul cinayet soruşturmaları kapsamında tutuklu bulunan veya hakkındaki soruşturma tamamlanıp dava açıldığı için “sanık” konumuna düşen 5 albayın bulunduğu alay komutanlıklarına yeni isimler getirildi.

PEKİ ŞİMDİ NE OLACAK?

Habertürk’ün haberine göre, normalde mayıs ayı açıklanması beklenen atama listesi bu yıl süpriz bir şekilde erken açıklandı. Atamalarda, Balyoz soruşturması kapsamında tutuklanan Balıkesir İl Jandarma Komutanı Kurmay Albay Murat Özçelik ve Konya İl Jandarma Komutanı Albay Hüseyin Çoban, Güneydoğu’daki faili meçhul cinayetler davası kapsamında tutuklanan Kayseri Jandarma Alay Komutanı olan Albay Cemal Temizöz ve Erzincan Ergenekon soruşturması kapsamında tutuklanan Eskişehir İl Jandarma Alay Komutanı Kıdemli Albay Recep Gençoğlu, tutuksuz yargılanan ancak hakkında iddianame hazırlanan Erzincan İl Jandarma Komutanı Albay Ali Tapan’ın yerlerine yeni isimler atandı. Ancak bu albayların terfi alıp başka bir göreve mi getirildiği, açığa mı alındıklarına ilişkin bir bilgi edinilemedi.

MÜEBBETLE YARGILANANLAR VAR

Erzincan Ergenekon davasının “1 numara”sı Orgeneral Saldıray Berk, Kafes Eylem Planı davası sanıkları Koramiral Kadir Sağdıç ve Tuğamiral Mehmet Fatih İlğar, Poyrazköy cephaneliği davasında Tuğamiral Levent Görgeç müebbet istemiyle yargılanıyor. Tuğamiral Aziz Çakmak, Turgay Erdağ, Tümgeneral İhsan Balabanlı, Bekir Memiş, Tümamiral Cem Gürdeniz, Semih Çetin, Kurmay Albay Hüseyin Özçoban, Ali Rıza Sözen, Ali Türkşen, Albay Zafer Arısoy, Hasan Basri Aslan, Yüksel Gürcan, Recep Yıldız, Mustafa Öncel, Murat Özçelik, Yarbay Hanifi Yıldırım, Levent Çehreli, Ertuğrul Uça, Taylan Çakır ve Yusuf Kelleli için soruşturma sürüyor. 

Çiçek de yargılanan isimlerden

Demokrasiye Müdahale Planı’nın altında imzası bulunan Albay Dursun Çiçek de hükümeti darbeyle düşürmeye teşebbüsten müebbet hapis cezası istemiyle yargılanıyor. Karargah Evleri sorumlusu olarak tutuklanan Albay Cengiz Köylü, sahte çürük raporu, yolsuzluk suçlamasıyla Hasdal Askeri Cezaevi’nde bulunan Albay Ahmet Zeki Üçok da tutuklu yargılanıyor. Albay Ali Öz ise Dink cinayeti nedeniyle görevi ihmalden tutuksuz yargılanıyor.

Kaynak: Star

Güncelleme Tarihi: 26 Nisan 2010, 09:19
banner53
YORUM EKLE

banner39