banner39

Şanlıurfa'da Kutlu Doğum bereketine 100 bin kişi

Şanlıurfa'da Kutlu Doğum haftası kapsamında hazırlanan tirit, onbinlerce insan tarafından paylaşıldı

Arşiv 17.04.2010, 16:35 17.04.2010, 16:35
Şanlıurfa'da Kutlu Doğum bereketine 100 bin kişiDünya Bülteni/Haber Merkezi

Şanlıurfa'da, "Kutlu Doğum Haftası" etkinlikleri çerçevesinde, sabah namazından sonra 10 binlerce kişiye tirit (et suyuna kızartılmış ekmek konularak yapılan yemek) ziyafeti verildi. Tirit için vatandaşlar, ikramın yapıldığı cami avlusuna sığmayınca, 2 kilometreyi bulan kuyrukta sıranın kendilerine gelmesini bekledi.

Şanlıurfa Müftülüğü ve kentteki çeşitli sivil toplum kuruluşlarının oluşturduğu "Gönüllü Kuruluşlar Aşevi"nin organizasyonuyla geleneksel olarak düzenlenen etkinlik çerçevesinde, aşevinde büyük kazanlar içerisinde hazırlanan tirit, sabah namazından sonra Balıklıgöl yerleşkesindeki Dergah Camii ile Sanayi Camisi'nin avlusunda vatandaşlara dağıtılmaya başlandı.

Dergah Camisinde sabah namazından çıkan vatandaşların sıraya girdiği dağıtımda, civar camiler ve evlerinden gelen vatandaşların da katılımıyla uzun kuyruklar oluştu. Birkaç saat devam eden tirit dağıtımından yararlanmak isteyen vatandaşların oluşturduğu sıra, tarihi Balıklıgöl yerleşkesinde yaklaşık 500 metre uzunluğa erişti.

tiritkuyrugu.jpg

100 BİN KİŞİYE GÖRE HAZIRLANDI

Şanlıurfa Müftüsü Ramazan Tahiroğlu, tiridin, Hz. Muhammed'in en sevdiği yemeklerden olduğunu söyledi, "Kentimizde bu sayede sabah namazından itibaren vatandaşlar bir bayram havası içerisinde buluşuyor" dedi.

Ziyafette 25 bin ekmek, 30 büyükbaş, 180 küçükbaş eti ile 3 ton yoğurt, 2 ton limon ve 1 ton sarımsağın kullanıldığını aktaran Tahiroğlu, "Böylece yaklaşık 100 bin kişiye ziyafet vermeyi düşünüyoruz. Bunu hazırladığımız tabak sayısından çıkarabiliyoruz. Tabii bu 100 bin olabilir, 90 bin de olabilir" diye konuştu.


 

banner53
Yorumlar (0)
24
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?