Şanlıurfa'da şafak vakti tirit şöleni

Şanlıurfa Valiliği tonlarca etle hazırladığı geleneksel tirit yemeğini sabah namazından sonra halka dağıttı.

Şanlıurfa'da şafak vakti tirit şöleni

Hz. İbrahim'in adına her yıl düzenlenen etkinlikler çerçevesinde binlerce kişiye tirit (et suyuna kızartılmış ekmek konularak yapılan yemek) dağıtıldı. On binlerce kişinin katıldığı tirit ikramında uzun kuyruklar oluştu.

Şanlıurfa Valiliği ve çeşitli gönüllü kuruluşlarca Balıklıgöl Yerleşkesindeki Dergah Camisinin bahçesinde gerçekleştirilen ikramda, 2 ton et, 6 bin ekmek ve 1,5 ton yoğurt kullanılarak, büyük kazanlar içerisinde hazırlanan tirit yemeği, sabah namazının ardından görevliler tarafından dağıtılmaya başlandı. Dağıtımda tirit almak isteyen vatandaşlar, Dergah Camisi çevresinde uzun kuyruklar oluşturdu. 

Vali Nuri Okutan, Şanlıurfa'nın, ''Halil İbrahim Sofrası'nın bereketinin timsali'' olduğu ve bu anlayışın yeşerdiği yer olduğunu ifade etti. Okutan, "Hazreti İbrahim Allah'ın dostudur. 3 dinin kaynağı Hazreti İbrahim'dir. Dolayısıyla aynı zamanda bereketin timsalidir Hazreti İbrahim. Yine Hazreti İbrahim haksızlığa karşı, Nemrut'a karşı direnişin, doğruların, dostluğun, sevginin, muhabbetin yeşerişini de temsil ediyor. Geçtiğimiz günlerde 100 bin vatandaşımıza tirit ziyafeti verildi. Şuana kadar da 25 bin vatandaşımıza bugün tirit dağıtıldı." dedi.

Sabahın erken saatlerinden tirit kuyruğuna giren vatandaşlar, yaklaşık 1-1.5 saat kuyrukta bekledi. Bu arada Vali Okutan da yemek almak için sıra bekleyen vatandaşlara tirit ikram etti.

Kaynak: Ajanslar

Güncelleme Tarihi: 22 Mayıs 2010, 15:02
banner53
YORUM EKLE

banner39