banner39

Şanlıurfalı çocuklar unutulan hasleti hatırlattı

Şanlıurfalı yoksul çocuklar yolda buldukları altın dolu poşeti polise teslim etti.

Arşiv 21.03.2010, 18:31 21.03.2010, 18:31
Şanlıurfalı çocuklar unutulan hasleti hatırlattı

 

Şanlıurfalı'da, ikisi de 13 yaşındaki Mehmet Emin ve kuzeni İbrahim Halil Güneruzen, yolda buldukları içinde altın bulunan poşeti polise teslim etti. Buldukları poşet dolusu altını el sürmeden polise götüren 2 çocuğun örnek davranışı herkesin takdirini kazanırken, 16 bin 500 lira değerindeki altınlarına kavuşanlar ise küçük çocuklara 50'şer lira harçlık verdi.

Yavuzselim İlköğretim Okulu'nda öğrenim gören ve Hacı Bayram Mahallesi'nde yan yana evlerde oturan kuzenler İbrahim Halil ve Mehmet Emin Güner, önceki gün akşam yemeği öncesi büyükleri tarafından kasaba et almaya gönderildi. Birlikte kasaptan et alıp eve dönen iki kuzen, 3270'inci Sokak’ta gördükleri kırmızı renkli bir poşete tekme attı. Ancak, ağır olması ve ses gelmesi üzerine tekme attıkları poşeti açan iki çocuk, içinde zincir, bilezik ve yüzük gibi ziynet eşyalarıyla karşılaştı. Bu durum karşısında şaşkına dönen iki çocuk, poşeti eve götürdü. Burada, İbrahim Halil’in babası 47 yaşındaki Mustafa Güner’e teslim edilen poşetin içinden 2 metre uzunluğunda zincir, 7 yüzük, 11 bilezik ve cumhuriyet altın çıktı. Çocukların altın dolu poşeti nasıl bulduklarını anlatmasının ardından Mustafa Güner, yanına oğlu Halil İbrahim ve yeğeni Mehmet Emin'i alarak, mahallede bulunan Eyyübiye Polis Merkezi'ne götürdü. Güner Ailesi'nin fertleri, burada 291 gram ağırlığında ve 16 bin 500 lira değerindeki altını polise vererek, gerçek sahibine ulaştırılmasını istedi.


ALTINI DUYAN KARAKOLA KOŞTU

Polisler, altın dolu poşeti iki çocuğu ve ailelerini davranışından dolayı kutladıktan sonra tutanakla teslim aldı. Polis, daha sonra mahalle muhtarı aracılığı ile anons ettirip, altınların sahibine ulaşmak istedi.

 Hacı Bayram Mahallesi'nde bulunan camide yapılan anonsun ardından, 12 kişi polis merkezine başvurarak kaybolan altınların kendilerine ait olduğunu söyledi. Bunun üzerine polis gerçek altın sahibine ulaşmak için müracaata gelenlere altınların ağırlığını, çeşidini ve neye sarılı olduğunu sordu. Müracaat eden kişiler arasında bulunan Mehmet Tayyar, poşet içerisinde yüzük, bilezik ve zincirden oluşan altınlarının kaybolduğunu söyledi. Poşetin rengi ve tahmini gramına da olumlu yanıt vermesi, yüzüğün birinde kendisinin ve eşinin isminin yazıldığını söylemesi, çocukların poşeti bulduğu yerde oturduğunun saptanmasının ardından yapılan incelemede doğruluğu saptayan polis, altınları tutanak ile Mehmet Tayyar'a teslim etti.

ALTIN KALPLİ ÇOCUKLARA 50'ŞER TL ÖDÜL

Tayyar, evlerinin duvarını yıkadıklarını, bu sırada bir yatağa poşet içerisinde gizlenmiş altının da yatağın pencereden silkelenmesi sırasında sokağa düştüğünü söyleyerek, yeniden kavuştuğu ziynet eşyalarını bulup polise teslim eden 2 çocuğa 50'şer lira harçlık verdi. Buldukları altına el sürmeden sahibine teslim eden ve mahallede dürüstlük abidesi olan oğlu ve yeğeniyle övünen hamallık yaparak 10 çocuğuna bakan Mustafa Güner, “Allah herkese böyle evlatlar nasip etsin. Çocuklar altınları bulur bulmaz bana getirdiler, ben de tereddüt etmeden her vatandaşın yapması gereken bir hareket yaparak muhtar ile birlikte karakola teslim ettim. Polis de araştırma yapıp gerçek sahibine ulaştırdı. Bugüne kadar boğazımızdan haram lokma geçirmedik, bundan sonra da geçirmeyiz. Çocuklarımızın da bizim gibi düşünmesi ve harama el uzatmamaları bizim için en büyük ödül oldu” dedi.
Tekme attıkları poşet içersinde altın bulan İbrahim Halil ve Mehmet Emin Güner ise “Akşam yemeği için kasaptan eve geliyorduk, bir poşete tekme attık. Ayağımız acıyınca ve ses gelince poşetin içine baktık. Altınları görünce şaşırdık ve eve getirdik. Altınları eve getirip birimizin babası birimizin amcası olan Mustafa Güner’e teslim ettik. Sonra karakola götürüp polise verdik ve sahibinin bulunmasını sağladık. Altınların sahibi bizlere 50’şer lira harçlık verdi. Bizim için harçlık değil, altınların sahibine ulaşması önemliydi. Bunu sağladığımız için çok mutluyuz” diye konuştu.

Kaynak: Radikal

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?