banner15

Sarıgül Taksim'in faturasını Baykal'a kesti

Sarıgül'e göre, ortada olayları toparlayabilecek güçlü bir sosyal demokrat parti yok.

Sarıgül Taksim'in faturasını Baykal'a kesti


Şişli Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül, 1 Mayıs kutlamaları nedeniyle yaşanan gerginliği Türkiye'de güçlü bir sosyal demokrat parti olmamasına bağladı.

Sarıgül, muhalefeti duyarlı davranmamakla suçlayarak, "Türkiye bu görüntüleri hiç hak etmedi. Gerginlik günlerdir tırmandırıldı. Türkiye'de bugün güçlü bir sosyal demokrat parti olsa bunların hiç biri olmazdı. Türkiye'de önderlik edecek, olayları toparlayacak güçlü bir sosyal demokrat parti yok. Türkiye'de güçlü bir sosyal demokrat parti olsa bugün Taksim'e girilirdi" diye konuştu.

Dönemin ana muhalefet partisi lideri Bülent Ecevit'in 1977 yılı 1 Mayıs'ında, dönemin Başbakanı Süleyman Demirel'in "Taksim'e gitmeyin" demesine rağmen, Ecevit'in "Gideceğim" dediğini hatırlatan Sarıgül şöyle konuştu:

"1977 yılında güçlü bir muhalefet ve muhalefet lideri vardı. Ecevit 'Ben Taksim'e gideceğim' dedi ve 500 bin kişi Taksim'e gitti. Ne istediğini biliyordu, herkes Ecevit'in niye Taksim'e gittiğini biliyordu. Türkiye'de güçlü bir muhalefet olmadığı için bugün ne yazık ki alın teri yeterince temsil edilemedi. Maalesef alın teri bayramını bugün kutlayamadık. Türkiye'de güçlü bir muhalefet olsaydı bugün bunlar yaşanmazdı."

Taksim'de yaşananların üzüntü verici olduğunu dile getiren Sarıgül, işçilerin ve polisin karşı karşıya gelmesinin doğru olmadığını, muhalefet ve iktidarın birlikte hareket ederek olayların çözüme kavuşturulması gerektiğini kaydetti.

ŞİŞLİ'DE FİZKİ HASAR YOK

Sarıgül, Şişli'nin gösteriler nedeniyle, bordür taşlarında ve bazı ağaçlardaki ufak tefek hasarların dışında, önemli bir fiziki zarar görmediğini söyledi. Şişli Belediyesi olarak 500 kişilik bir ekibin olduğunu söyleyen Sarıgül, "Göstericiler demokratik tepkilerini gösterdikten sonra ekiplerimiz süratle Şişli'yi eski haline getirecekler" dedi.

Kaynak: ANKA

Güncelleme Tarihi: 01 Mayıs 2008, 19:17
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35