banner39

Sarıyer'de esnaf silah taşımaya başladı

Sarıyer'de elektronik eşya satan dükkanlara ard arda giren hırsızlar yüzünden esnaf dükkanlarının önünde silahlı bir şekilde nöbet tutmak zorunda kalıyor

Arşiv 27.04.2007, 10:11 27.04.2007, 10:11
 Sarıyer'de esnaf silah taşımaya başladı

Sarıyer'de elektronik eşya satan dükkanlara dadanan hırsızlar, esnafı canından bezdirdi.

Sarıyer'de elektronik eşya satan dükkanların bulunduğu bir caddeyi mesken tutan hırsızları yakalamak isteyen esnaf, çareyi silahlanmakta buldu. Bellerine silah takan ellerine mınçıka alan esnaf, dükkanları önünde nöbet tutarak güvenliği sağlamaya çalışıyor. Esnaf 5 aydan beri dükkanlarına dadanan hırsızları engellemek için her türlü güvenlik önlemini aldıklarını bildirdi.


Taktırdıkları güvenlik kameralarına, ek kilitlere, dijital kepenklere rağmen hırsızlık olaylarının önüne geçemeyen esnaf, yetkililerden yardım istedi.

Elektronik eşya satan bir dükkana girmek için uğraşan hırsızlar, iş yerinin güvenlik kamerasına takıldı. Dükkanın önüne gelen kimliği belirsiz 3 kişi, iş yerinin kepenklerini açmaya çalıştı. Ellerinde levyelerle dükkana girmek için uzun süre uğraşan 2 hırsız, çalışmalarını durmaksızın sürdürürken diğer hırsız ise etrafı gözetledi. Güvenlik kamerasına yansıyan görüntülerde sokağın kalabalık olduğu sırada şüphe çekmemek isteyen hırsızların kepenkleri açmak için verdikleri çalışmaları bırakarak halktan biri

gibi davrandıkları görülüyor. Bir süre sonra kepenkleri açamayacaklarını anlayan hırsızların hedefi yan tarafta bulunan büfe oldu. Büfenin kepengini açan hırsızlardan ikisi kırdıkları camdan içeri girdi. Dışarıda kalan diğer hırsız ise kepengi arkadaşlarının üzerine indirdi. Bir süre içeride kalan hırsızlar, büfeyi soyduktan sonra dışarıdaki arkadaşına kendilerini dışarı çıkarmak konusunda işaret verdi. Beklenen işareti alan hırsız, arkadaşlarının üzerine indirdiği kepengi açtı ve ardından içeridekileri

dışarı çıkardı. Hırsızlık olayını gerçekleştiren 3 kafadar kalabalığa karışarak izlerini kaybettirdi.

Elektronik eşya satan Onur Poyraz, artık bu olaylardan sıkıldıklarını belirterek "Gece gelip dükkana girmeye çalışmışlar kalabalığa rağmen. Sonra yan taraftaki büfeye girmişler. Biz artık bıktık" dedi.

Başka bir esnaf Mahmut Şark ise, hırsızların uzun zamandır buralarda dolaştıklarını belirterek "Tüm esnaf şikayetçiyiz, 5 aydan beri çekiyoruz. Evimize gitmiyoruz. Dükkanlarımızda yatıyoruz. Camı kırdılar. Bu kadar küçük bir yerden nasıl girdi. Yetkililerden yardım bekliyoruz. Onlara görüntüleri verdik" diye konuştu.

Aldıkları önlemlerin yetersiz olduğunu belirten Mahmut Kaymiş ise, dükkanının soyulduğunu, 350 milyarlık zararı olduğunu belirterek şöyle konuştu: "Artık ne yapacağımı şaşırdım. Artık dükkanımızın içinde yatıyoruz, silah da taşıyoruz. Canımızın yanmasını istemiyoruz. Yetkililerden yardım istiyoruz. Mobesse istiyoruz. Buralarda bekçiler gezerdi eskiden ama şimdi yok. Dükkanımızın kapısına ek kilitler mi koymadık neler yapmadık. Ancak bunların önüne geçemiyoruz."

Elektronik kepengin şifresini çözerek dükkanının soyulduğunu belirten Bekir Ateş ise, "Benim dükkanımda ilginç bir soygun oldu. Levyeyle falan açma değil. Güvenliği sağlayan şifreyi çözerek kepengi kaldırmışlar. Dükkanı soymuşlar bu şifre yalnızca ben de var. 1 tane LCD ekran dizüstü bilgisayar çaldılar. Ben silah aldım. Silahı kasada tutuyorum. Bunlar çok profesyonel hırsızlar. 5 aydan beri buradalar. Yetkililerden yardım istiyoruz" dedi.

Dükkanın kepengini gösteren Ateş, "Buna ek kilit taktırdım. Dijital kepenkleri alanlara uyarıda bulunuyorum. Dikkat etsinler" ifadelerini kullandı. Hırsızlardan yaka silken Müjdat Kazancı da, 5 milyar liralık zararı olduğunu söyledi.
Kaynak: İHA

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?