banner39

Sarkisyan: Böyle devam edemeyiz

Ermeni lider Sarkisyan, "Türk-Ermeni protokolleri, şu ana kadar varılabilen en büyük gelişmedir" dedi.

Arşiv 30.09.2009, 23:18 30.09.2009, 23:18
Sarkisyan: Böyle devam edemeyiz


Ermenistan Cumhurbaşkanı Serj Sarkisyan, Türk-Ermeni protokollerinin, "şu ana kadar varılabilen en büyük" gelişme olduğunu söyledi.

Erivan'da yapılan ulusal konsey toplantısında konuşan Sarkisyan, Ermenistan ile Türkiye arasında parafe edilen protokollerin içeriğine değinerek, bu protokollerin, iki devlet ve iki halk arasında diyaloğun başlatılmasına yönelik atmosferin oluşturulmasını amaçladığını kaydetti.

Türkiye ile işbirliği yapabilecekleri ortamı oluşturmaya çalıştıklarını da ifade eden Sarkisyan, "Halkımıza, biz her türlü konuları öğrendik ve tüm nüansları dikkate aldık sözünü veremem, ben ancak diyorum ki, biz böyle devam edemeyiz" şeklinde konuştu.

Serj Sarkisyan, imzalanan belgelerde ön koşulların değil, taahhütlerin yer aldığını anlatarak, "Hangi yayınlanan belgede siz ön koşul gördünüz? Eğer bu böyle olsaydı, o zaman belgelerde, biz bu belgeleri ön koşullarla imzalayacağız gibi ifadeler yer alırdı. Evet belgede (Türk-Ermeni protokolü) bazı durumlar yer aldı, bunlar da verilen tavizlerin sonucudur. Ben protokollerde her hangi bir ön koşul görmüyorum" dedi.

Dış baskılara da değinen Sarkisyan, Türkiye ile ilişkilerin kurulması yönünde kimsenin Ermenistan'a baskı yapmadığını belirterek, uluslararası kurum ve kuruluşlar tarafından iki ülke arasında ilişkilerin normalleşmesine yönelik yapılan açıklamaların, hem tavsiye, hem teklif, hem çağrı olarak da algılanması gerektiğini kaydetti.

Sarkisyan ayrıca, "Kimse bize baskı yapmadı, kimse Türkiye'nin Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ü Ermenistan'a davet etmeye beni mecbur etmedi" sözlerini ekledi.

Kaynak: Ajanslar

 

banner53
Yorumlar (1)
KIZGIN 12 yıl önce
Maca gel Sarkisyan efendi(!).
Sana bir kucak dolusu gül verecegimize söz veremem ama bir kucak dolusu GOL verebilirim.
29
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?