banner39

Sarkisyan'dan diasporaya: Biz zararlı çıkarız

Ermeni Cumurbaşkanı Sarkisyan, mevcut durumun devam etmesinin iki ülkenin de zararına olduğunu söyledi.

Arşiv 07.10.2009, 16:26 07.10.2009, 17:20
Sarkisyan'dan diasporaya: Biz zararlı çıkarız

 

Dünya Bülteni  / Haber Merkezi

Ermenistan'daki ırkçı partiler ve ABD'deki diaspora tarafından açılım nedeniyle eleştirilen Sarkisyan'dan önemli bir çağrı geldi.

Türkiye ile Ermenistan arasında 10 Ekim'de imzalanması planlanan protokolle ilgili diasporayı ikna turuna çıkan Ermenistan Cumhurbaşkanı Serj Sarkisyan, mevcut durumun devam etmesinin iki ülkenin de zararına olduğunu söyledi.

Ermeni haber ajanslarının verdiği bilgiye göre Beyrut'ta Ermeni diasporasına konuşan Sarkisyan, "Statükonun devam etmesi Ermenistan'ın da, Türkiye'nin de zararına. Türkiye ile diplomatik ilişkilerin başlamasının ardından görüşmelerde olumlu bir atmosfer olacak" dedi.

Diasporanın endişelerinin objektif olduğunu, ancak Türkiye ile ilişkilerin kurulmasına engel olmamaları gerektiğini kaydeden Sarkisyan, "Ermenistan bağımsızlığını ilan ettiğinde de diasporadan benzer tepkiler geldi. Bizim sonuca ulaşacağımıza inancımız tam" hatırlatmasında bulundu.

Sarkisyan, 1915 olayları ile ilgili konunun uluslararası basında sıkça gündeme geldiğini, bunun adil ve gerekli bir durum olduğunu kaydetti. Türkiye-Ermenistan ilişkileri ile Yukarı Karabağ konusunun bağlantılı olmadığını savunan Sarkisyan, "Yukarı Karabağ sorunu 1988 yılından bu yana mücadelesini verdiğimiz haklarımızı elde ettiğimizde çözülür" ifadesini kullandı.

 

 

banner53
Yorumlar (0)
30
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?