banner39

Sarkisyan'dan Suriye'ye ziyaret

Ermenistan Cumhurbaşkanı Sarkisyan, Suriye'ye üç günlük bir gezi gerçekleştiriyor.

Arşiv 22.03.2010, 03:25 22.03.2010, 03:25
Sarkisyan'dan Suriye'ye ziyaret


Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Ermenistan Cumhurbaşkanı Serj Sarkisyan, 3 günlük resmi program çerçevesinde bugün Şam'a geliyor. 

Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esad'ın geçen yıl Ermenistan'a yaptığı resmi ziyarete karşılık Şam'a gelecek olan Sarkisyan'a Diaspora, Kültür, Tarım ve Ekonomi bakanlarının da aralarında bulunduğu bir heyet eşlik edecek.

Ziyaret çerçevesinde Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esad ile baş başa görüşecek olan Sarkisyan, Şam Üniversitesinde Ermenistan-Arap ve Ermenistan-Suriye ilişkileri konulu bir konuşma yapacak.

Sarkisyan, çok sayıda Ermeni'nin yaşadığı Halep ve Deir Ez Zor kentlerini de ziyaret ederek, buralarda yaşayan Ermenilerle bir araya gelecek. Ermenistan Cumhurbaşkanı Sarkisyan'ın 3 günlük ziyareti çerçevesinde iki ülke arasında suçluların iadesi, elektrik ve yenilenebilir enerji, ekonomi alanlarının da dahil olduğu 10 anlaşma imzalanacak.

Sarkisyan'ın Suriye ziyareti çerçevesinde yapacağı görüşmelerde Türkiye-Ermenistan ilişkilerini de değerlendireceği ve Türkiye-Ermenistan ilişkileri ile Filistin konusunda mesajlar verebileceği belirtiliyor.

Ermenistan'ın Şam Büyükelçisi Orçak Buladyan, yaptığı basın açıklamasında, "Suriye'nin tarafından Ermenistan ile Türkiye ve Azerbaycan arasındaki ilişkilerin normalleştirilmesi için her türlü yardıma hazır olduğunun ifade edildiğini" kaydetti.

Buladyan, "Türkiye ve Ermenistan arasındaki sınır kapısının açılmasının Ermenistan'ın Arap dünyası ile ilişkilerinin gelişmesinde çok önemli rol oynayacağını" ifade etti.

Suriye'de yayımlanan Vatan Gazetesi'ne ziyaret öncesinde demeç veren Cumhurbaşkanı Sarkisyan ise, "Esad'ın dört denizi birbirine bağlama yönündeki görüşünü desteklediğini ve bölge ülkeleri arasındaki işbirliğinin bu görüşün hayata geçmesinde tek yol olduğunu" kaydetti.


 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?