banner39

Sarkisyan'dan yeni açıklama: Süreci terk etmiyoruz

Ermenistan Cumhurbaşkanı Sarkisyan, protokollerin sadece onay sürecinin durdurulduğu, normal sürecin devam ettiğini açıkladı.

Arşiv 22.04.2010, 17:09 23.04.2010, 08:04
Sarkisyan'dan yeni açıklama: Süreci terk etmiyoruz

 

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Ermenistan Cumhurbaşkanı Serj Sarkisyan, Ermenistan ile Türkiye arasında ilişkilerin normalleşmesini öngören protokollerin onaylanması sürecini durdurduklarını, ancak protokollerin altındaki imzaya sadık kaldıklarını söyledi.

Merkezi Erivan'da bulunan Mediamax ajasının haberine göre, televizyondan yaptığı ulusa sesleniş konuşmasında Sarkisyan, ''Daha önce karşılıklı anlaşmaya varılan konuların Türkiye tarafından ihlal edildiğini'' iddia ederek, söz konusu süreci bu nedenle durdurduklarını ve sürecin durdurulmasına rağmen Ermenistan'ın protokollerin altındaki imzaya sadık kaldığını kaydetti.

Sarkisyan, Türkiye ile ilişkilerin normalleşmesini öngören protokollerin imzalanmasından bu yana bir sene geçtiğini ve bu süreç zarfında bu protokollerin hep gündemde olduğunu ve hem Türkiye, hem Ermenistan parlamentolarında onaylanmak için bekletildiğini hatırlattı.

Ermenistan'ın, bu sürece sadık kaldığını ve bunu her zaman dile getirdiğini ifade eden Sarkisyan, ''Biz, tutumumuzun yapıcı olduğunu tüm dünyaya açık ve net gösterdik'' dedi.

Serj Sarkisyan, ''Daha önce de belirtmiştik ki, eğer Türkiye ön koşulsuz ve makul süre zarfında protokolleri onaylarsa, Ermeni parlamentosu tarafından bu protokollerin onaylanmama olasılığı istisnaidir'' diye konuştu.

Türkiye'deki üst düzey yetkililerin bir yıl boyunca ön koşullar içeren açıklamalarda bulunduklarını öne süren Sarkisyan, ''Türkiye zamanı uzatmak ve süreci muvaffakiyetsizliğe uğratmak için her şeyi yaptı'' dedi.

Sarkisyan, Türkiye'nin başlatılan süreci sürdürmeye ve ön koşulsuz ilerlemeye hazır olmadığını, makul sürenin tükendiğini, Türkiye'nin, 24 Nisan tarihini neyin pahasına olursa olsun pas geçme pratiğinin kabul edilemez olduğunu söyleyerek, ''Bu andan itibaren şimdiki sürecinin tükendiğini hesap ediyoruz'' dedi.

Süreci henüz terk etmediklerini, sadece protokollerin onaylanma sürecini dondurduklarını da sözlerine ekleyen Sarkisyan, ''Eminim bunu bizim ulusal çıkarlarımız talep ediyor'' şeklinde konuştu.

Sarkisyan, Türkiye ile ilişkilerin normalleşmesi için protokollerin altındaki imzayı koruyacaklarını kaydetti.

Serj Sarkisyan, ''Türkiye ile Ermenistan arasındaki ilişkilerin normalleşmesi için siyasi hedeflerinin hala geçerli olduğunu ve Türkiye'nin bu süreci sürdürmeye hazır olduğunu gördükleri zaman ilerlemeyi sağlayacak imkanları bir kez daha gözden geçireceklerini'' söyledi.

banner53
Yorumlar (0)
25
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?