banner39

Sarkozy, Esad'dan Hamas'a baskı yapmasını istedi

Suriye'de Beşşar Esad ile bir araya gelen Sarkozy, Hamas'a baskı yapmasını istedi.

Arşiv 06.01.2009, 20:12 06.01.2009, 20:12
Sarkozy, Esad'dan Hamas'a baskı yapmasını istedi


Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy, Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esad'dan, Gazze Şeridi'ndeki çatışmalara son verilmesine yardımcı olması amacıyla Hamas'a baskı yapmasını istedi.

Suriye Devlet Başkanı Esad da İsrail'in Gazze harekatının "savaş suçu" olduğunu ifade etti.

Sarkozy, Esad ile görüşmesinden sonra düzenlenen ortak basın toplantısında, taraflardan Gazze'deki çatışmaları sona erdirmek için harekete geçmelerini istedi ve bu anlaşmazlığın askeri çözümünün olamayacağını bildirdi.

Silahların susması ve barışın geri dönmesi için aralarında Hamas'ın da bulunduğu tarafların hepsine baskı yapılması gerektiğini belirten Sarkozy, Esad'ın bu konuda önemli bir rol oynayabileceğini kaydederek, Suriye'nin, Hamas'ı mantığın ve barışın sesini duymaya ikna etmek için yardımcı olması gerektiğini ifade etti.

Sarkozy, İsrail'in güvenliğinin garanti edilmesini ve Gazze'deki Filistinlilerin de geçiş noktalarının açılmasını istediğini söyledi. Gazze'ye derhal insani yardım gönderilmesi çağrısında bulunan Sarkozy, barış görüşmelerinin yeniden başlatılması için ufukların acilen açılmasının gereğine işaret etti.

Esad da ortak basın toplantısında, bu insanlık trajedisine acil çözüm bulunması, ateşkese varılması, İsrail'in geri çekilmesi ve Gazze ablukasının kaldırılması gerektiği konusunda Sarkozy'e katıldığını söyledi.

"Gazze'de olanlar bir savaş suçudur" diyen Esad, İsrail'in, Hamas'ın varlığına son veremeyeceğini ifade etti.

Kaynak : AA

Yorumlar (1)
abdullah 14 yıl önce
sarkozy esadl\'a dalga geçmiş.
başka izah düşünemiyorum
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?