Sarkozy: Fransa İsrail'e hayrandır

Fransa devlet başkanı, Tevrat'tan örneklerle bölgeyi İsraillilere bıraktı!

Sarkozy: Fransa İsrail'e hayrandır


Dünya Bülteni / Haber Merkezi

İsrail'de bulunan Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy, eşi Carla Bruni ile birlikte İsrail Parlamentosu Knesset'i ziyaret etti. Burada konuşan Sarkozy, İsrail'i yıkmak isteyenlerin karşısında olduklarını belirtti.

Cumhurbaşkanı Sarkozy ve eşi Carla Bruni, Knesset girişinde İsrail Parlamentosu Başkanı Dalia İtzik tarafından devlet töreniyle karşılandı.

Fransız Devlet Başkanı Sarkozy onuruna verilen oturumda konuşan İsrail Parlamentosu Knesset Başkanı Dalia İtzik, İran'ın nükleer gücünün sadece Kudüs'e değil, Paris'e de ulaşabileceğini belirterek, "Bu savaş sadece bizim evimizde değil, sizin de evinizde. Fransa olarak şunu söyleyemezsiniz, 'bu teröristler bize ulaşamaz'. Nükleer tehdit İran tarafından üretilecek, Kudüs ve Tel Aviv'in ardından Avrupa'daki radikal İslamcı teröristler tarafından Paris'e kadar ulaşacak" ifadelerini kullandı. İran'a karşı destek isteyen İtzik, "Fransa, nükleer ve İslamcı terörizme karşı savaşa destek vermeli" dedi.

İsrail Başbakanı Ehud Olmert ise, Sarkozy'e dostlukları ve yardımları dolayısıyla teşekkür ederek, "İsrail şu an sadece barışı hayal ediyor ve bunun geleceğine inanıyor" açıklamasında bulundu.

Avrupa Birliği'nin dönem başkanlığını gelecek aydan sonra Fransa'nın alacağını söyleyen Olmert, İran'ın nükleer girişimine Fransa'nın dönem başkanlığında AB'nin daha fazla baskı uygulayacağını belirtti.

Özel oturumda konuşan ana muhalefet partisi Likud'un lideri Benyamin Netanyahu ise, Suriye ve Filistin'le sürdürülen barış çabalarındaki en önemli konular olan Golan Tepeleri ve Kudüs'ün ikiye bölünmesini reddederek, "İsrail asla Golan Tepeleri'nden çekilmeyecek ve Kudüs'ün bölünmesi konusunda bir anlaşma olmayacak" dedi.

Fransa Cumhurbaşkanı Sarkozy de, ülkesi Fransa'nın desteklerini yineleyerek, "Fransa, İsrail'i yıkmak isteyenlerin her zaman karşısında olacaktır. İran'ın nükleer programı uluslararası kamuoyunun da bir sorunudur. İsrail yalnız değil" diyerek, İran'a gözdağı verdi.

İsrail-Filistin sorununun iki devletli çözümü gerektirdiğini söyleyen Sarkozy, "Mülteciler sorunu çözülmeden ve Kudüs yeni Filistin devletinin başkenti olmadan barış sağlanamaz" diye konuştu.

Tevrat'tan örnekler vererek bölgenin İsraillilere ait olduğunu söyleyen Sarkozy, "Fransa sizi yalnız bırakmayacak, Fransa İsrail'e hayran. Çok yaşa Fransa, çok yaşa İsrail" ifadelerini kullandı.

Sarkozy, 2 yıl önce kaçırılan İsrailli asker Gilad Şalit'in anne ve babası Aviva ve Noam Şalit ile görüştükten sonra İsrail muhalefetinin lideri Likud Partisi Başkanı Binyamin Netanyahu ile bir araya gelecek. İsrail Cumhurbaşkanı Peres'in vereceği yemeğe de katılacak olan Sarkozy, gezisinin son gününde Filistin Yönetimi Devlet Başkanı Mahmud Abbas ile Beytüllahim'de görüşecek.

Güncelleme Tarihi: 23 Haziran 2008, 17:48
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER