banner15

Sarkozy Fransa Yahudilerinin favorisi

Fransa'daki 500 bin Yahudi aday için seçimlerin tek adayı Nicolas Sarkozy.

Sarkozy Fransa Yahudilerinin favorisi

Dünya Bülteni Haber Merkezi

 

Fransız Sosyalist Partisi’nin başkanlığa aday ismi Segolene Royal’in İsrail’e düzenlediği son ziyareti ve Holocaust (Nazilerin Yahudi katliamı) kurbanları hakkındaki konuşması Yahudi liderlerin Fransa İçişleri Bakanı Nicolas Sarkozy’e olan bağlılıklarını değiştirmedi.

 

Sarkozy taraftarları Segolene Royal’in Hizbullah milletvekili Ali Ammar ile görüşmesini Fransız gazetelerinde Royal aleyhine bir kampanyaya dönüştürürken, Sarkozy’nin danışmanlarından biri Hizbullah’ı “İsrail’i yok etmeye çalışan bir terör örgütü” olarak tanımladı.

 

 

Fransız Yahudileri için tek aday Nicolas Sarkozy. Sarkozy’in İsrail sevgisinin somut adımlara dönüştüğü ve “Yahudi davası” için konuşmaktan öte çalıştığı inancı buna neden olarak gösteriliyor. Sarkozy, İsrail için “sağlam ve sadakatli” bir kişi olarak anılıyor.

 

Uluslararası Anti-Semitizm ve Irkçılıkla Mücadele Derneği (ILARA) Başkanı Patrick Gaubert, yaklaşık 500 bin Fransız Yahudi’nin “gerçek yıldız” ilan ettiği Sarkozy’i kutsadı.

 

Macar göçmenlerinden Yunan asıllı ve Yahudi kökene mensup bir annenin oğlu olmaktan onur duyduğunu söyleyen Sarkozy, kendini “İsrail’in dostu” olarak tanımlıyor.

 

Fransa’daki seçkin bazı Fransız siyasetçiler ve Yahudi liderler, Sarkozy için Yahudi desteğinin çok önemli olduğunu ve bazı şeyleri garanti altına aldığını söyledi.

 

Bölgesel Kalkınma Bakanı Fransız Christian Estrosi ve Fransız Yahudileri Konseyi Temsilciler Meclisi Başkanı Roger Cukierman gibi isimler Sarkozy’nin arkasında güçlü bir Yahudi topluluğunun olduğunu vurguladı.

 

 Le Liberation gazetesi konuyla ilgili bir haberi “Sarkozy, Fransa Yahudilerinin tek adayı” manşeti ile verdi.

 

 

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48