banner39

Sarkozy hicivli T-shirte dava açtı

Bir T-shirtte isminin "o" harfi yerine hedef tahtası yerleştirilen Fransa Cumhurbaşkanı Sarkozy, yasal işlem başlattı.

Arşiv 26.05.2008, 14:13 26.05.2008, 14:16
Sarkozy hicivli T-shirte dava açtı

Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy, kendisinin hicvedildiği T-shirt'in yapımcısına dava açmak için yasal işlem başlattı. Thierry Boeuf'un sahibi olduğu şirketin ürettiği T-shirtlerde Sarkozy adı büyük harflerle yazılı, o harfinin yerine hedef tahtası yerleştirilmiş durumda.

Göğüs kısmının üzerine yerleştirilen Sarkozy yazısının üzerinde ise kanla yazılmış Fransa'nın ulusal logosu olan "liberty, equality, fraternity" (özgürlük, eşitlik, kardeşlik) bulunuyor.

T-shirt firmasına şimdiden bir çok önde gelen şirket dava açmtı. Bunlar arasında Heineken ve Lacoste de bulunuyor.

Sarkozy'nin dava açma girişimi ile ilgili olarak France Info radyosuna konuşan şirketin sahibi ThierryBoeuf, "Şaşırtıcı. Anlayamadım. Bu ülkede başka bir çok olay meydana geliyor. Bu T-shirtler hakkında endişelenmekten yapılacak daha iyi işler olduğunu düşünüyorum." dedi.

Çeşitli şikayetleri inceleyen savcılar şirkete yönelik sahtecilik, izinsiz marka isimleri kullanmak ve terörizmi tahrik etmek gibi çeşitli suçlamalarda bulunmayı planlıyor.

Boeuf'un avukatı T-shirtlerin mizahi olduğunu söyleyerek Sarkozy'i konuşma özgürlüğünü sınırlamaya çalışmakla suçladı. Roland Marmillot, France Info radyosuna, "Hiciv özgürlüğü ve mizah özgürlüğü konusunda endişe duyuyorum." dedi.

Sarkozy, daha önce, bir gazeteci hakkında yasal işlemler başlatmasının ardından ismini korumak için mahkemeye başvuracağı işaretini vermişti. Gazeteci, Sarkozy'nin Carla Bruni ile evlenmeden kısa bir süre önce eski eşine hemen kendisine dönmesi için bir mesaj yazdığını ileri sürmüştü. Fransa Cumhurbaşkanı iddiayı yalanlamıştı. İlgili gazetecinin Bruni ve Sarkozy'e bir mektup yazarak özür dilemesi üzerine davadan vazgeçilmişti.

Reuters

banner53
Yorumlar (0)
29
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?