banner39

banner35

Sarkozy ile Medvedev bu kez İGDAŞ için kapışacak

Nükleer Güvenlik Zirvesi'nde restleşen Sarkozy ile Medvedev'in yolları İGDAŞ ihalesinde kesişecek.

Arşiv 15.04.2010, 03:23 15.04.2010, 11:16
Sarkozy ile Medvedev bu kez İGDAŞ için kapışacak


Satışa çıkarılan İGDAŞ, ilginç bir kapışmaya sahne olacak. Washington’da gerçekleşen Nükleer Güvenlik Zirvesi’nde dünyanın gözü önünde restleşen Fransa Cumhurbaşkanı Sarkozy ile Rusya Devlet Başkanı Dimitri Medvedev’in yolları bu kez İGDAŞ ihalesinde kesişecek.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin satış masasına koyduğu İGDAŞ’a dünya devleri ilgi gösterirken, en ilginç kapışmanın, İGDAŞ’a talip olduğunu duyuran Fransız gaz şirketi ile Rus şirketi Gazprom arasında yaşanması bekleniyor. 

Her iki talibin de devlet şirketi olması nedeniyle Sarkozy ve Medvedev’in ismi, İGDAŞ pazarlığında da öne çıkacak. İGDAŞ’ın satışıyla ilgilendiğini duyuran şirketlerden Rus enerji devi Gazprom ile Fransız Gaz de France’ın öne çıkması da rekabetin iki ülke arasında yaşanacağını gösteriyor.

SATIŞ YÖNTEMİ 3 AY İÇİNDE BELLİ OLACAK

Her iki şirketi karşı karşıya getirecek buluşmanın 3 ay içinde netleşmesi bekleniyor. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’ın verdiği bilgiye göre İGDAŞ’ın özelleştirme metodunun halka arz mı blok satış mı olacağı üç ay içinde belli olacak. İhale ise 2010  sonuna kadar yapılacak.

Topbaş, İGDAŞ ve İDO özelleştirmelerinin ajandalarında ilk sırada yer aldığını belirterek “İGDAŞ’ın 4.2 milyon abonesi var. İGDAŞ yatırımlarının yüzde 95’ini tamamladı ve çok yeni bir altyapıya sahip. İGDAŞ’tan iyi para bekliyoruz. İyi para bulmazsak satmayız, satmak zorunda değiliz” dedi. Topbaş “Bu yıl sonuna kadar İGDAŞ’ta ihaleye çıkmış oluruz” diye konuştu.

Kaynak: Star


 

Yorumlar (0)
25
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?