Sarkozy ilk yılında kaybetti

Sarkozy, göreve gelişinin birinci yıldönümünde halk desteğini büyük oranda yitirdi.

Sarkozy ilk yılında kaybetti


Fransa'da tam bir yıl önce önemli bir oy farkıyla cumhurbaşkanı seçilen Nicolas Sarkozy, aradan geçen süre içinde arkasındaki halk desteğini önemli ölçüde yitirince, bu göreve gelişinin birinci yıldönümünü bugün "buruk" bir biçimde kutlayacak.

Fransız basını, son anketlere göre popülaritesi çok düşen Sarkozy'nin, özellikle kamuoyunun dikkatini fazla çekmeyerek, yıldönümünü mütevazı biçimde kutlayacağını yazdı.

Gazetelerde çıkan haberlere göre Sarkozy, bu akşam bakanlara ve eşlerine Cumhurbaşkanlığı Sarayında yemek verecek.

Bu arada iktidar partisinin yine akşama doğru parti merkezinde yapacağı kutlamaya Sarkozy'nin katılıp katılmayacağı hala kesinlik kazanmadı.

SEÇMENLERİN YÜZDE 66 MEMNUN DEĞİL

Son anketler, seçmenlerin yüzde 66'sının Sarkozy'den memnun olmadığını ortaya koyuyor.

Sarkozy, geçen yıl Sosyalist rakibi Segolene Royal karşısında yüzde 53 oranında oy olarak Cumhurbaşkanlığı koltuğuna oturmuştu.

Sarkozy'nin özellikle alım gücünün artırılması ve işsizlik sorunu çözülmesi konusunda verdiği sözleri yerine getirememesi, popülaritesinin düşmesinde en önemli faktörler arasında gösteriliyor.

Sarkozy'nin, ABD'deki siyasetçilere özenen tarzı, Rusya lideri Vladimir Putin ve Libya lideri Muammer Kaddafi ile kurduğu ilişki, Fransızların özellikle tepkisine yol açmıştı.


Kaynak: AA

 

Güncelleme Tarihi: 06 Mayıs 2008, 14:32
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35