banner39

Sarkozy: Kazakistan Asya ile Avrupa arasında köprü

Fransa Cumhurbaşkanı Sarkozy, "Kazakistan Asya ile Avrupa'yı birbirine bağlayan köprü" dedi.

Arşiv 06.10.2009, 22:31 07.10.2009, 10:56
Sarkozy: Kazakistan Asya ile Avrupa arasında köprü


Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy, Kazakistan'ın Asya ile Avrupa'yı birbirine bağlayan köprü olduğunu söyledi.

Kazakistan'da resmi temaslarda bulunan Sarkozy, Kazak gazetecilerin sorularını cevaplandırdı. Fransa'nın Kazakistan ile enerji sahasında olduğu gibi diğer alanlarda da işbirliği yapmaya hazır olduklarını belirten Nicolas Sarkozy, Kazakistan Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev ile ilk kez ABD'nin New York kentinde bir araya geldiğini ve iki ülke arasındaki ilişkileri geliştirme noktasında bir takım kararlar alındığını söyledi.

"Biz Kazakistan ile her alanda ciddi ilişkiler kurmak istiyoruz" diyen Fransız lider, sözlerine şöyle devam etti: "Ziyaretimin amacı Kazakistan ile yeni anlaşmalar yapmak. Bu ziyaretim ile birlikte iki ülke arasında yeni bir dönemin açılacağını düşünüyorum. Bunların başında da siyasi ilişkiler geliyor. Kazakistan özellikle enerji alanında gerek bölge ülkelerinde gerekse de dünya arenasında önemli bir yere sahip olduğunu düşünüyorum. Bu bağlamda biz Kazakistan'ın 2010 Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı'na (AGİT) ev sahipliği yapmasından son derece memnunuz ve destekliyoruz."

Kazakistan Cumhurbaşkanı Nazarbayev'in büyük bir devlet adamı olduğunun altını çizen Sarkozy, Kazak liderin en büyük hedeflerinden birinin ülkesini gelişmiş ülkeler arasına sokmak olduğunu ve bu noktada da büyük işler yaptığını vurguladı.

Ülkesinin Kazakistan ile sadece enerji alanında ilişkileri geliştirmek gibi bir niyetinin olmadığına vurgu yapan Sarkozy: "Biz kültürel ve sosyal alanlarda da ilişkileri geliştirmeye hazırız." dedi.

Ülkesinin Kazakistan'a yatırım yapan 5. ülke olduğunu anımsatan konuk cumhurbaşkanı, bunun henüz istenen seviyede olmadığını da sözlerine ekledi.

Global krizin bütün dünyaya etkilerine de değinen Nicolas Sarkozy, krizin başında çok ciddi bir kriz geleceğini tahmin ettiklerini ve bu konuda halkları uyardıklarını söyledi.

Krize karşı reformların yapılması gerektiğine değinen Sarkozy, yapılan reformların her alanda ve hız kesmeden devam edilmesi gerektiğine inandığını ve bu şekilde global krizden daha çabuk ve en az hasarla çıkılacağı fikrini savundu.

"KAZAKİSTAN BİZİM ORTA ASYA'DAKİ ÖNEMLİ MÜTTEFİKİMİZ"

Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy, Kazakistan'ın Orta Asya'daki en önemli müttefiklerinden biri olduğunu ve bunun yeni bir oluşum olmadığını söyledi.

Kazakistan ile ülkesinin her şeyden önce stratejik ortak olduğunu hatırlatan Sarkozy, Fransa ile Kazakistan'ın siyasi, ekonomi, enerji, medeniyet ve kültürel alanlarda ilişkilerin geliştirilmesi noktasında iyi niyet taşıdığını da sözlerine ekledi. Sarkozy, Kazakistan'ın Avrupa ile Asya arasında köprü konumunda olduğunu ifade etti.

Öte yandan ikili ve heyetler arası görüşmelerin ardından Nicolas Sarkozy ile Nursultan Nazarbayev Kazakistan-Fransa iş forumu toplantısına katıldı. Başkent Astana'da Bağımsızlık Sarayı'nı da ziyaret eden Sarkozy'ye Fransa-Kazakistan ilişkilerinin gelişmesine verdiği katkıdan dolayı "Altın Kıran" ödülü verildi.

KAZAK PETROLLERİ BTC HATTIYLA AVRUPA'YA AKACAK

Fransa Cumhurbaşkanı Sarkozy, Kazakistan'ın Tengiz'deki petrollerinin Bakü'ye oradan Bakü-Tiflis-Ceyhan hattına verileceğini duyurdu.

Kazakistan Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev ile yaklaşık bir saat baş başa görüşen Fransa Cumhurbaşkanı Sarkozy, enerji ve güvenlik konularında imzaladıkları anlaşmalarla

Fransa, Afganistan'da güvenlik ve istikrarın sağlanması amacıyla askeri personel ve teçhizatını Kazakistan üzerinden geçişine imkan sağlıyor. İmza töreninde konuşan Kazak lider, AGİT toplantısının Astana'da yapılmasına Sarkozy'nin büyük destek verdiğini vurguladı. Gazetecilerin sorularını cevaplayan Sarkozy ise Kazakistan'ın bölgede en istikrarlı ülke olduğunu belirtti.

Nikolay Sarkozy, Afganistan, Karabağ, Abhazya ve Osetya'da barışın sağlanmasıyla bütün bölgeye istikrar geleceğini dile getirdi. Paris'in Astana'ya Eskene-Kurık boru hattının inşasına yardımcı olacağını ifade eden Sarkozy bu boru hattı sayesinde Kazak petrollerinin Avrupa'ya ulaşacağını ifade etti.

Eskene-Kurık boru hattı yaklaşık 950 kilometre uzunluğunda olup, yıllık 56 milyon ton petrol transferi hedeflenmekte.

Kaynak: Ajanslar

 

banner53
Yorumlar (0)
24
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?