Sarkozy, Rusya ve Gürcistan'ı ziyaret etmeye hazır

Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy'nin Rusya ve Gürcistan'ı tekrar ziyaret edebileceği öğrenildi.

Sarkozy, Rusya ve Gürcistan'ı ziyaret etmeye hazır

Rusya ile Gürcistan arasında geçen ay yaşanan savaşın sona ermesine arabuluculuk yapan Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy'nin bu ülkeleri tekrar ziyaret edebileceği bildirildi.

Fransa Başbakanı Francois Fillon, Avrupa Birliği liderlerinin Brüksel'de yapacağı olağanüstü zirvede Sarkozy'nin pekçok öneri sunacağını kaydetti. Fillon, önerilerden birinin Sarkozy'nin Moskova ve Tiflis'e tekrar gitmek olduğunu söyledi.

Bu arada, Fransa Başbakanı Fillon, Rusya'ya yaptırımın gündemde olmadığını söyledi.

AB liderleri bugün Brüksel'de olağanüstü bir toplantı düzenleyerek Gürcistan'daki gelişmeleri ele alacak. Avrupalı liderler Rusya'nın Gürcistan'da giriştiği operasyonlar karşısında ortak alarma geçmiş durumda. İngiltere Başbakanı Gordon Brown, dün, birliğin Rusya'yla ilişkilerinin tepeden tırnağa gözden geçirilmesini istemişti. Uzmanlar, AB ülkelerinin buna nasıl yanıt verilmesi gerektiği konusunda bölünmüş halde olduklarını belirtiyor.

Fransa Dışişleri Bakanı Bernard Kouchner'in geçen hafta sert önlemlerden söz etmesine rağmen bu denli katı bir tepki gösterileceği düşünülmüyor. Bugünkü zirvede, hem Gürcü topraklarının işgalinin hem de Rusya'nın Güney Osetya ve Abhazya'yı bağımsız topraklar olarak tanımasının sert dille kınanması bekleniyor.

Rusya'yla ilişkilerin köklü bir şekilde değiştirilmesi çağrılarının gereken desteği bulabileceği sanılmıyor. AB üyelerinin birçoğu, önemli bir ticaret ortağı ve enerji kaynağı olan Rusya'nın dışlanmasına şüpheyle bakıyor.
Kaynak: Ajanslar

Güncelleme Tarihi: 01 Eylül 2008, 12:27
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner10