banner15

Sarkozy Yasaları Meclisten Geçiyor

Göçmenlere karşı uyguladığı sert politikaları ile ün yapan Fransa İçişleri Bakanı Nicolas Sarkozy’nin hazırladığı ‘terörle mücadele yasası’ meclisten geçiyor. Sarkozy yasaları, banliyölerindeki şiddet olayları ile de haftalarca dünya gündeminin manşetleri

Sarkozy Yasaları Meclisten Geçiyor

İktidarı devraldığından beri özellikle toplumun dar gelirli kesimleri, göçmenler ve sendikalardan büyük tepki toplayan sağcı UMP Hükümeti aceleye getirip terörle mücadele yasalarını 29 Kasım’da yürürlüğe koymaya çalışıyor. Banliyölerdeki şiddet eylemlerinin yarattığı korku ve yeniden ısıttığı milliyetçilik duygularının kabarmasından da faydalanarak terörle mücadele yasalarını bir an önce yürürlüğe koymaya çalışan Sarkozy, dünkü toplantısında defalarca 'terörizmle mücadele için savaş kavramını' kullandı. Dünyanın bir terör dalgası ile karşı karşıya olduğunu ifade eden İçişleri Bakanı, 'Fransa toprakları üzerinde şiddet senaryoları ve şiddet yandaşları' olduğunu belirtti. Fransa’nın ciddi tehdit altında olduğunu iddia eden Sarkozy 'Fransa zayıflığa kapılmadan güçlü bir şekilde bu savaştaki yerini almalıdır. Melek rolü oynamak sorumsuzluk olacaktır' ifadelerini kullandı.

İnternet ve cepler gözetim altında

Sarkozy'nin hazırladığı yeni 'terörle mücadele yasası' insanların sık sık uğradığı kamu kuruluşları, alışveriş merkezleri ve toplu taşıma araçlarına kapsamlı bir şekilde video gözetleme kameralarının yerleştirilmesini, ev ve cep telefonların dinlenmesini, internet ve cep telefonları üzerinden gönderilen her türlü mesaj ve verinin izlenmesini kapsıyor. Yeni terörle mücadele yasası aynı zamanda toplanan telefon ve internet verilerinin bir yıl boyunca arşivlenmesi ve gerektiği zaman kullanılmasına da yeşil ışık yakıyor.

Riskli ülke yolcuları göz hapsinde

Söz konusu yasalar kapsamında aynı zamanda 'riskli görülen tehlikeli ülkelere' giden yolcular da rahatlıkla izlenebilecekler. Bu yasalar, diğer yandan Fransa sınırları içinde de tren ve otobüs gibi toplu taşıma araçlarında yada istenilen yer ve zamanda kimlik kontrollerinin kolaylaştırılmasının da önünü açıyor. Yasaların hazırlayıcısı İçişleri Bakanı Sarkozy bu yasaları Temmuz ayındaki Londra olaylarından ders çıkararak hazırladıklarını söylüyor. Birçok hak kısıtlamasını ve özgürlüklerin yasaklanmasını gündeme getiren Sarkozy yasaları, terör olayları ile ilişki şüphesi taşıyan kişilerin gözaltı sürelerini de 6 güne çıkarıyor. Yeni yasalar organize suçlar ve terör şebekelerini yönetenler veya direk olarak kişilerin can güvenliğine saldıranlar için 20 yıl olan maksimum cezanın 30 yıla, bu tür olaylarda yer alan, yardım veya yataklık edenler için ise 10 yıl olan maksimum ceza süresinin 20 yıla çıkarılmasını öngörüyor.

Terörizm yutturmacası

Hükümetteki sağcı parti UMP tarafından sunulan ve liberal parti UDF tarafından da desteklenen Sarkozy yasalarına Sosyalist Parti’nin de karşı çıkmaması dikkat çekiyor. Yeni yasa tasarısına karşı çıkan Yeşiller Partisi milletvekilleri Sarkozy yasalarını 'özgürlüklerin yavaş yavaş budanması' olarak yorumlarken, Fransa Komünist Partisi temsilcileri de Fransa’da 'otoritarizmin güçlendirilmesi' olarak nitelendirdiler. Fransa’daki güçlü sivil toplum örgütlerinden İnsan Hakları Ligi ile Hakimler ve Avukatlar Sendikaların oluşturduğu bir kollektif de 'yasal güvence altına alınmış olan bireysel ve kollektif özgürlükleri kısıtlayan ve otoritarizmin önünü açan' bu yeni yasalara karşı daha sert tepki vererek karşı olduklarını dile getirdiler. İnsan Hakları Ligi’nin başını çektiği kollektif, 'aslında bu yasaların özellikle göçmenleri ve küçük suçlar işleyenleri hedeflediğini ama terörizme karşı mücadele adı altında yutturulmaya çalışıldığını' ifade ediyor.

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48