banner39

Şaron, İran'a Saldırıya Onay Verdi

İngiliz Times gazetesinde çıkan habere göre İsrail, İran’ın nükleer santraline havadan ve karadan saldırı düzenlemek için gizli bir plan hazırladığını iddia etti. Haberde, Şaron'un bunu onayladığı bildirildi.

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
Şaron, İran'a Saldırıya Onay Verdi

İngiltere'de yayımlanan Sunday Times gazetesi, İran'ın nükleer programının durdurulması için harcanan diplomatik çabaların sonuç vermemesi halinde, İsrail'in bu ülkeye hava ve kara saldırısı yapacağını öne sürdü. Ariel Şaron'un kabinesinin, çok özel bir toplantıda yetkili kişilere bu konuda ''gerekli izni verdiğini'' de yazan Times, İsrail güçlerinin İran'ın Natanz Nükleer tesisinin modelleri üzerinde ''saldırı planları'' yaptığını bildirdi. İsrail güçlerinin taktikleri arasında, seçkin komandoların
yapacağı saldırılar, F-15 jetlerinin hava saldırısı ve bunlarda yer altı tesislerini de tahrip edecek güçte bombaların kullanılmasının bulunduğunu yazan Times, planların Amerikan komuta kademesiyle de
paylaşıldığını öne sürdü. Gazete, ABD komuta kademesinin İsrailli muhataplarına ''İran'ı diplomatik olarak yola getirmek mümkün olmazsa biz sizin önünüze engel olarak çıkmayız''şeklinde garanti verdiğini de iddia etti.

Cheney İsrail vurabilir demişti

İsrail yönetiminin bu planlarından ABD’li yetkilileri de haberdar ettikleri belirtildi. ABD Başkan Yardımcısı Dick Cheney, geçen Ocak’ta, 'İran’daki nükleer tehdidin yokedilmesi konusunda, ilk olarak İsrail harekete geçebilir' demişti. İsrail ordusunun saldırı planı, F-15 savaş uçaklarıyla İran’ın nükleer santralinin vurulmasını ve komanda birliklerinin santrale baskın yapmasını öngörüyor. Saldırıda yeraltı sığınaklarını da yokedebilen bombaların kullanılması planlanıyor.

banner53
Yorumlar (0)
21
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?