banner39

Şaron: Kudüs Sonsuza Dek Bizimdir

Kudüs'ün ele işgalini 38. yıldönümü nedeniyle bir konuşma yapan İsrail Başbakanı Ariel Şaron, “Kudüs’ün sonsuza dek İsrail’e ait olduğunu” söyledi. İsrail, Doğu Kudüs'te Araplara ait 92 evi yıkıyor. Kudüs Belediyesi'nin arkeolojik

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
Şaron: Kudüs Sonsuza Dek Bizimdir
İsrail Başbakanı Ariel Şaron, Kudüs’ün İsrail tarafından işgalinin 38. yıldönümünde yaptığı konuşmada “Kudüs’ün sonsuza dek İsrail’e ait olduğunu” söyledi. Şaron, yıldönümü dolayısıyla yaptığı konuşmada, “Kudüs sonsuza dek bizim olacaktır ve hiçbir zaman yabancıların eline geçmeyecektir” dedi. Şaron, konuşmasını, 1967 savaşında bir Ürdün askeri birliğinin elinde bulunan ve İsrail hava indirme birliklerinin şiddetli çarpışmalar sonucu ele geçirdiği Givat Hatamoşet’te yaptı. Bu arada, İsrail askerlerinin, Batı Şeria'nın kuzeyindeki Kubatiye bölgesinde 1 Filistinli'yi öldürdüğü bildirildi. Filistinli görgü tanıkları ve sağlık kaynakları tarafından yapılan açıklamaya göre, Nasir Zakarneh (23) adlı Filistinli sivil direnişçi, İslami Cihad örgütüne bağlı direnişçileri tutuklamak amacıyla operasyonlarını sürdüren İsrail askerleri tarafından açılan ateş sonucu hayatını kaybetti. İsrail askeri kaynakları, İslami Cihad örgütü mensupları ile çatışmaya giren 1 İsrail askerinin de yaralandığını bildirdi.

Araplara ait 92 ev yıkılıyor

Kudüs Belediyesi Doğu Kudüs'te, İsrailli Araplara ait 92 evi yıkma kararı aldı. Doğu Kudüs'te, tarihi Eski Kent'i çevreleyen duvarlar içinde Yahudilerce kutsal addedilen Ağlama Duvarı'na en yakın kapı olan Dung Kapısı'nın gerisinde uzanan Kidron Vadisi'ndeki Arap yerleşimleri Silvan ve El Bustan, yıkım kararlarından en fazla etkilenecek bölgeler. Yıkılacak evlerde, yaklaşık 1000 Arap yaşıyor. Kudüs Belediyesi, bu bölgelerdeki yapıların iskan izni olmadığını da belirterek, zengin tarihi kalıntılar bulunan vadide, ruhsatsız evlerin yıkılarak, bir arkeolojik park yapılacağını gerekçe gösteriyor. Bölgede tarihi yer altı su tünelleri ve M.Ö. 701 yılında, Kral Hezekiah tarafından inşa edilen ''Siloam Havuzu'' bulunuyor. Silvan'ın da Arapça ismini bu havuzdan aldığı belirtiliyor.
  

banner53
Yorumlar (0)
18
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?