banner15

Şaron Siyasi Olarak Öldü

Ağır bir beyin kanaması geçiren 77 yaşındaki İsrail Başbakanı ikinci kez ameliyata alındı. Kanamayı durdurduklarını söyleyen doktorlar, Şaron'un durumunun son derece kiritik olduğunu söylüyor. İsrail bakanlar kurulu acilen toplandı.

Şaron Siyasi Olarak Öldü
Ağır bir beyin kanaması geçirdiği açıklanan İsrail Başbakanı Ariel Şaron hastaneye kaldırıldı. Doktorlar ikinci kez ameliyata alınan Şaron'un kanamasını durduklarını ifade ettiler. Hastaneden yapılan açıklamada Şaron'un durumunun "çok ağır" olduğu bildirildi.Ameliyatın yapıldığı Hadassah hastanesinin direktörü Şlomo Mor-Yosef, uzun süren ameliyatın ardından gerçekleştirilen CT taramasının, daha fazla müdahale gereğini gösterdiğini, bunun üzerine başbakanın tekrar operasyon odasına alındığını belirtti. Yosef, ameliyatın birkaç saat daha devam edeceğini kaydetti.Yosef, doktorların, beyindeki kanamayı durdurmayı başarmasına karşın Şaron'un durumunun ciddi olduğunu belirtti.

Şaron'un yetkileri yardımcısı Ehud Olmert'e devredildi. Olmert birkaç saat içinde Bakanlar Kurulu'nu toplayacağını açıkladı. Necef Çölü'ndeki çiftliğinde dün akşam saatlerinde rahatsızlanan Şaron ambulansla Kudüs'teki Hadessa hastanesine götürüldü. Şaron geçen ay geçirdiği beyin kanamasına neden olduğu düşünülen kalbindeki delik için bugün hastaneye yatacaktı.

Amerikan Başkanı George Bush, İsrail halkının üzüntülerini paylaştığını ve Şaron'un iyileşmesi için dua ettiğini söyledi. Amerikan Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice da İsrail halkına ve Şaron'un ailesine geçmiş olsun dileklerini iletti.

İsrail'de 28 Mart ayında yapılacak genel seçim öncesi kamuoyu yoklamaları, Ariel Şaron'un kurduğu Kadima adlı partinin ilk sırada yer alacağını gösteriyordu. İsrail'de gözler Hadessa Hastanesi'ne çevrilmiş durumda, ancak zihinlerde ise, Şaron'un başbakanlık yapamayacak durumda olması halinde, özelde ülkenin, genelde de Orta Doğu'nun nelerle karşılaşacağı soruları var.

Orta Doğu'nun en önemli siyasi aktörlerinden olan Şaron, geçen ay partisinden istifa etmiş ve yeni bir parti; "İleri" anlamına gelen Kadima'yı kurarak erken seçim kararı almıştı. Şaron'un sağlık durumundaki son gelişmeler dikkate alındığında, İsrail'de siyasi geleceğin belirsiz olduğu görüşleri yaygın.

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48