banner15

Şaron’la Yapılan Son Röportaj

İsrail Başbakanı Ariel Şaron'un, acilen hastaneye kaldırılmadan bir gün önce Japon gazetesi Nikkei Shimbun muhabirlerine verdiği özel demeçte, sağlıklı ve iyi göründüğü belirtildi. Şaron kendisiyle yapılan son röportajında Kudüs'ün sonsuza dek Yahud

Şaron’la Yapılan Son Röportaj

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

75 dakikalık söyleşiye katılan 3 gazeteciden biri olan gazetenin İsrailli muhabiri Eli Garshowitz, Şaron'un söyleşiden bir gün sonra kalbindeki küçük deliğin kapatılması için gireceği ameliyat konusunda da pek kaygılı görünmediğini söyledi.

Garshowitz ''Bizi kalkarak karşıladı, ayrılırken de kalkarak uğurladı. Hasta bir adamın belirtileri yoktu. Evet biraz yorgun görünüyordu, belki de biraz endişeli. Ama rahattı'' dedi.

Şaron, planlanandan 45 dakika uzun süren son röportajında, İsrail'in bilinen tutumlarını sergilerken, ''Kudüs'ün Filistinlilerle paylaşılıp paylaşılamayacağı'' sorusunu, şöyle yanıtladı:

''Kudüs'ün statüsü tartışılamaz. Kudüs üzerinde müzakere yapmayacağız. Kudüs daima İsrail'in birleşik ve bölünmez başkenti olacaktır ve elbette binlerce yıldır Yahudilerin başkenti olduğu için daima da Yahudilerin başkenti olacaktır.''

Şaron, ''Ramallah'ın Filistin devletinin başkenti olması gerektiğini mi düşünüyorsunuz?'' sorusunuysa ''Filistin'in başkenti hakkında karar vermek bize düşmez. Kudüs, daima İsrail ve Yahudi halkının başkenti olacaktır'' diye yanıtladı.

Gazze'den olduğu gibi Batı Şeria'dan tek taraflı çekilmeyeceklerini belirten Şaron, ''Hayır, hayır, yanıt hayırdır. Batı Şeria'daki plan yol haritasıdır. Tek taraflı çekilmeyeceğiz'' diyen Şaron, ''Ben Gazze'den çekilme konusunda zor ve acılı bir karar aldım, ama biz Gazze'den çekildikten sonra terör durmadığını gördüm. İsrail, güvenlik konusunda hiçbir taviz vermeyecektir'' dedi.

Hamas'ın Filistin seçimlerini kazanması durumunda tutumlarının ne olacağı sorulan Şaron, ''Hamas'ın bir terör örgütü olduğunu ve görüşmelerden yana olmadığını'' belirterek, ''biz Filistin seçimlerine karışmıyoruz. Hamas, terörist olduğu için onlara şimdi nasıl davranıyorsak o zaman da öyle davranırız'' diye konuştu.

İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad'ın son demeçlerinin, bu ülkenin İsrail'e oluşturduğu tehlikeleri ortaya koyduğunu belirten Şaron, şunları söyledi:

''İsrail için önemli olan İran'ın nükleer amaçlarına ulaşma konusunda başarılı olup olmadığıdır. Bu hala birkaç yıl sürebilir. Ama nükleer silah yapma konusundaki teknik zorluklarını bir yıl içinde aşabileceklerini düşünüyoruz. Bu konuda diplomatik çabaların sonuna geldiğini ve karar anının bu ay ya da gelecek ay geleceğini düşünüyorum. Eğer önemli bir gelişme olmazsa konu martta BM Güvenlik Konseyi önüne götürülebilir.''

1981'de Menahem Begin'in İsrail Başbakanı olarak Irak'ın nükleer tesislerine saldırı emri verdiği hatırlatılan ve İran'ın nükleer programı konusunda diplomatik çözüm olmazsa kendisinin de İran'a karşı, Begin gibi hareket edip etmeyeceği sorulan Şaron, ''1981'de bu karar verildiğinde kabinedeydim ve kararın alınmasında önemli bir rol oynadım. O zaman farklı koşullar vardı. Hala diplomatik çaba evresinde olduğumuza inanıyorum, İran Güvenlik Konseyi'nin önüne götürülmelidir. Hala yaptırımların konulabileceği evrede olduğumuza ve onları durdurabileceğimize inanıyorum'' dedi.

Şaron, ''sizinle yaklaşık bir saattir konuşuyoruz. Güçlü ve kendinizden emin görünüyorsunuz. Tekrar, kontroller için hastaneye döneceksiniz. Neler hissediyorsunuz?'' sorusunaysa ''kendimi iyi hissediyorum'' yanıtını verdi.

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48