banner15

Şaron'un oğlu usülsüzlük yaptığını itiraf etti

İsrail Başbakanı Ariel Şaron'un oğlu Omri Şaron, babasının seçim kampanyası sırasında toplanan usülsüz bağışlarla ilgili olarak yalan ifade verdiği suçlamalarını kabul etti.

Şaron'un oğlu usülsüzlük yaptığını itiraf etti

Dokuz ay önce açılan davada Omri Şaron kendisine yöneltilen yalan ifade vermek, evrakta sahtecilik ve güveni kötüye kullanmak suçlamalarını kabul etti. İsrail Başbakanı'nın oğlu, İsrail kanunlarına göre yedi yıla kadar hapis cezasına çarptırılabilirdi. Ancak savcılık ve savunma arasında varılan anlaşmayla, daha hafif bazı suçların kabulü karşılığında ceza isteminin de hafifletilmesi kararlaştırıldı.

 

Avukatları şimdi sadece para cezası verilmesini talep ediyor. Yargıçlar ceza konusundaki kararı ise daha sonra açıklayacak.

 

40 yaşındaki Omri Şaron, Likud milletvekili olarak görevinden de istifa etmek durumunda kalacak.

 

Suçlamalara göre, Şaron'un 1999'da düzenlediği ön seçim kampanyası sırasında yasadışı olarak yurtdışından gelen bağışların partiye aktarılabilmesi için paravan şirketler kuruldu.

 

Başbakan Ariel Şaron usülsüz bağışlar konusunda herhangi bir dahli bulunmadığını ve kampanyasının finansmanıyla ilgili tüm işlemleri iki oğlunun yürüttüğünü söylüyordu.

 

İsrail Başsavcısı da, üç yıllık bir soruşturma ardından sene başında bu konuda Ariel Şaron hakkında suç duyurusunda bulunmamaya karar vermişti.

 

Ancak bu gelişmeler iç siyasette ve partisinde zaten zor günler geçiren başbakan açısından utanç verici bir gelişme.

 

Ariel Şaron gerek kendi partisi içinde kararlarına gösterilen direniş gerekse koalisyon ortağı İşçi Partisi'ndeki lider değişimi ardından erken seçim ihtimali ile karşı karşıya.

 

Bunlar, Şaron ve ailesinin karıştığı ilk yolsuzluk ve rüşvet suçlaması da değil.

 

Daha önce de Ariel Şaron'un diğer oğlu Gilad Şaron ile birlikte, bir Yunan Adası'nda turistik tesis inşa etmek isteyen bir işadamından yardım karşılığı rüşvet aldıkları iddia ediliyordu.

 

Şaron ve oğulları hakkında ayrıca Güney Afrikalı bir işadamından aldıkları kredilerin kaynağı konusunda devam eden bir soruşturma daha var.

 

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48