banner39

Satılık ülke

İngiltere açıklarında, bundan 40 yıl kadar önce, İngiliz Roy Bates tarafından kurulan 550 metre karelik dünyanın en küçük devleti "Sealand" satışa çıkarıldı.

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
Satılık ülke

The Times gazetesinin haberine göre, eski bir askeri platform olan ve 550 metre karelik oturulabilir alana sahip "Sealand Prensliği", kimse tarafından tanınmayan bir devlet. Sadece helikopter ya da gemiyle ulaşılabilen devlet için sahipleri 10 milyon sterlin istiyor.

Bu kadar çok para istenmesinin nedeni ise bu küçük devletin niteliklerinden kaynaklanıyor: sınırsız deniz manzarası, tam bir sükunet garantisi ve vergilerin olmaması....

Hukuki statüsü tartışmalı olan platform-ada, 1967'de İngiliz ordusunun eski binbaşısı Roy Bates ve ailesi tarafından işgal edildi. Uluslararası karasularda bulunduğu için adanın devlet statüsüne çıkarılabileceğini ilan eden Bates kendine "prens" unvanı da verdi.

Ertesi yıl Kraliyet Donanması Roy'u adadan atmaya çalıştı, ancak platformdan açılan uyarı ateşine maruz kalan askerlerin girişimi başarılı olmadı. Daha sonra da bir İngiliz savcı platformun İngiliz karasularının 3 mil açığında olması dolayısıyla Roy Bates'i haklı bile buldu.

1974'te ise Roy Bates işi bir anayasa çıkarmaya kadar vardırdı ve ardından "egemenlik simgesi olarak", bir bayrak, milli marş ve Amerikan Doları ile eşdeğer bir para birimi olan Sealand Dolarını kabul etti.

Bates'in oğlu, 40 yıldır adada olduklarını, babası yaşlandığı için adayı satışa çıkardıklarını anlattı. Ada için astronomik fiyat istendiğini bildiğini ifade eden Michael, teklifleri bekleyip göreceklerini söylüyor.

Sabah

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?