banner39

'Savaş başkanı' Obama Nobel almak için Norveç'te

Obama, Türkiye'den asker isteyip, 30 bin ek ABD askerini de Afganistan'a gönderdikten 9 gün sonra barış ödülü alacak.

Arşiv 10.12.2009, 12:08 10.12.2009, 13:25
'Savaş başkanı' Obama Nobel almak için Norveç'te

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

ABD başkanı Barack Obama, 'savaş başkanı' olarak Nobel Barış ödülü almak için Norveç'e gitti.

İki ay önce Nobel Komitesi tarafından 'Barış Ödülü'ne layık görüldüğü açıklandığında, "ne yaptı da ödülü haketti" eleştirileriyle karşılaşmıştı. Obama, Afganistan'a 30 bin ek asker gönderme kararını resmen açıkladıktan dokuz gün sonra, bir 'savaş başkanı' olarak Nobel Barış ödülü almak için Norveç'e gitti.

Ülke tarihinin en ciddi güvenlik güvenlik önlemlerinin alındığı haber verilen Oslo'da, binlerce polis sokaklarda, askeri helikopterler şehrin semalarında uçuyor. Şengen üyesi ülkede sınırlardaki güvenlik tedbirlerinin en üst düzeye çıkarıldığı, uçaksavar füzelerinin şehir etrafında konuşlandırıldığı da belirtiliyor.

Üç gün sürecek törenlere katılmak yerine 'ödülünü alıp gidecek' olan 'savaş başkanı' Obama'nın 'barış ödülü' alacağı ortam hazır..

Komitenin kararı açıklamasının ardından sadece dünya kamuoyu değil Obama da ödüle şaşırmıştı. Nobel ödülüne layık görülmesinden gurur duyduğunu, ancak bu ödülü hak ettiğinden emin olamadığını söyleyen Obama, aslında milyonlarca insanın duygularını yansıtıyor.

Son kamuoyu yoklamalarına göre Amerikan halkının yüzde 66'sının bir yıldan az görevde olan Obama'nın Nobel Barış Ödülünü hak etmediğini düşünüyor. İki cephede savaşan bir ülkenin, savaşı daha da genişletme kararı alan liderine verilen barış ödülü, Irak ve Afganistan'da ise alay konusu..

BARIŞ ÖDÜLÜ ALDIKTAN SONRA SAVAŞ KARARI

İki ay önce, Nobel Barış Ödülünün 'somut bir başarı'dan ziyade bazı amaçlara ulaşılması, bazı ilkelerin sağlanmasına ivme kazandırması niyetiyle verildiğini söyleyen Obama, bu süre içinde çok somut kararlara imza attı.

Afganistan'a binlerce yeni asker gönderen Obama, Pakistan'daki insansız uçaklarla yapılan saldırıların çoğaltılması kararını da destekledi. Afganistan işgalini 'AfPak' sorunu haline getiren Obama yönetimi, Guantanamo'yu kapatamadı, işkence fotoğraflarının yayınlanmasına bile tahammül edemedi.

Ancak, Nobel komitesine göre, sadece ABD dış politikasında Obama ile yaşanan imaj değişikliği bile, ABD başkanına 'barış ödülü verilmesini haklı kılıyor.

Oslo'da yapacağı konuşmasında, iki cephede savaşan bir ülkenin liderine Nobel Barış Ödülü verilmesine de değineceği belirtilen Obama'nın ne söyleyeceği şimdiden merak konusu...

 

banner53
Yorumlar (0)
24
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?