banner15

'Savaş Ganimetleri Paylaşılıyor'

İngiliz The Independent gazetesi, "Irak savaşının gerçek nedeninin 'Batı'nın Irak petrolünü kendi kontrolü altına almak istemesi olduğu yönündeki korkular', ABD ve İngiliz baskı grupları tarafından hazırlanan raporla yeniden canlanacak gibi gö

'Savaş Ganimetleri Paylaşılıyor'

İngilitere'de yayımlanan The Independent gazetesinin manşetindeyse bugün yine Irak var. Gazetenin, 'Savaş ganimetleri' başlıklı haberinde, "Iraklılar, petrol kaynaklarının Amerikan ve İngiliz çokuluslu şirketlere devredilmesini öngören planın gelecek yıl uygulanmaya başlaması halinde, 200 milyar dolarlık bir kayıpla karşı karşıya kalabilir.   Plana göre Irak’ın petrol rezervlerinin geliştirilmesi, önümüzdeki yıl itibarıyla ABD ve İngiliz şirketlerine devredilecek. Böylece bu şirketler, 200 milyar dolarlık devasa petrol gelirlerine el koymuş olacaklar. “Yeni İktisat Vakfı” (NEF) ve “Hırsa Karşı Savaş” (WOW) adlı bağımsız kuruluşlar, konuyla ilgili yayınladıkları raporda, Irak’ın “sömürgeci bir tuzağa düşmek üzere olduğu” uyarısında bulundular. Raporda, yeni Irak anayasasının daha fazla yabancı yatırıma izin verdiği hatırlatılarak, Batılı petrol şirketleri ile Bağdat hükümeti arasındaki müzakerelerin çoktan başladığı belirtildi. ABD destekli Bağdat hükümeti, önümüzdeki ay yapılacak genel seçimlerin ardından petrol sektörünü yabancı sermayeye açacaklarını ilan etmişti.

İşgalci baskısı

Bağımsız kuruluşlar, ABD ve İngiliz hükümetlerinin Bağdat hükümetine büyük baskı yaptığını bildirdi. Geçen yıl İngiliz Dışişleri Bakanlığı tarafından hazırlanan bir raporda, Irak petrol üretiminin 1990 öncesi seviyesine yükseltilmesi için en az 4 milyar dolarlık yatırım gerektiği belirtilerek, “mevcut şartlar altında Irak’ın bu yatırımı yapamayacağı ve bu nedenle doğrudan yabancı yatırıma ihtiyaç duyduğu” ileri sürüldü. NEF ve WOW, ABD Dışişleri Bakanlığı’nın, petrol yağması planını Irak’ı işgal etmeden önce hazırladığını bildirerek, “Bağdat hükümeti, süreci hızlandırıyor. Anayasa süreci, seçimler ve bir petrol yasasının çıkartılması konusunda petrol şirketleri ile masaya oturdular” değerlendirmesini yaptı.

Fahiş kârlar

Batılı şirketlerin, yaptıkları yabancı yatırım karşılığında yüzde 42 ila yüzde 162 oranında kâr talep ettikleri belirtiliyor. Normal şartlarda bu oran, yüzde 12 civarında olmalıydı. Bu hesaba göre, petrolün varilinin 40 dolar olması halinde, Bağdat hükümetinin imzalayacağı 25 ila 40 yıllık sözleşmeler, Irak halkına 200 milyar dolar civarında bir gelir kaybettirecek. NEF yöneticisi Andrew Simms, “ABD ve İngiltere, son bir yüzyıl boyunca; dünya petrol rezervlerini ele geçirme arayışı içinde küresel bir çatışma, sosyal altüst oluş ve çevre tahribatı politikası izlediler. Şimdi, bu faaliyetlerini Irak halkının aleyhine sürdürüyorlar. Irak, çok eski bir sömürgeci tuzağına düşürülmüş durumda” dedi. WOW yöneticisi Louise Richards da, gelişmelerin, Irak işgalinin sebebinin petrol, kâr ve yağma olduğunu gösterdiğini vurguladı.

Kuyruktaki şirketler

The Independent, petrol yağması için “kuyruğa giren” şirketler arasında İngiliz-Hollanda ortaklığındaki Shell’in başı çektiğini yazdı. Dünyanın en büyük dört petrol tekeli olan BP, Exxon, Chevron ve Shell, Irak petrolünün millileştirildiği 1972 yılından bu yana, Irak’a giremiyorlardı. Bağdat hükümeti, petrol üretimini bu yıl içinde günde 2 milyon varilden 6 milyon varile çıkarmayı hedefliyor. Bu kararın arkasında, ABD yönetiminin baskısı bulunuyor. Bu yıl başlarında BBC televizyonu, Bush yönetiminin Irak petrolüne el koymak için yaptığı planların 11 Eylül 2001 saldırılarından daha öncesine dayandığını kanıtlamıştı.

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48