Savaş gemisine 'kaçak' operasyonu

Deniz Kuvvetleri Komutanlığı'na ait bir savaş gemisine yapılan baskında, kaçak sigara ve viski ele geçirildi.

Savaş gemisine 'kaçak' operasyonu


NATO görevi çerçevesinde İspanya'dan Erdek'e gelen Deniz Kuvvetleri Komutanlığı'na ait bir savaş gemisine yapılan baskında, yurt dışından getirildiği öne sürülen kaçak sigara ve viski ele geçirildi. Olayla ilgili olarak Erdek'teki askeri savcılık soruşturma başlatırken, 3 TSK görevlisinin ifadeleri alındı.

Milliyet'in edindiği bilgilere göre, olay geçtiğimiz çarşamba günü İzmir ve Balıkesir Emniyet Müdürlükleri'ndeki emniyet haber merkezlerine gönderilen bir ihbarla ortaya çıktı. Emniyet birimlerine gönderilen ihbarda, İspanya'dan Erdek'e gelecek olan Deniz Kuvvetleri Komutanlığı'na ait savaş gemisiyle sigara ve viski kaçakçılığı yapıldığı belirtildi. Söz konusu ihbarda, savaş gemisinde 100 bin paket sigara, yüzlerce şişe viski olduğu belirtildi. İhbarda, gemi personelinden Teğmen A.E. ile astsubaylar S.T. ve E.A.'nın kaçakçılığı gerçekleştirdiği öne sürüldü.

NATO görevi Balıkesir Emniyet Müdürlüğü, söz konusu ihbarla ilgili olarak savcılığı bilgilendirirken gemide arama yapılması ve iddianın araştırılması için talimat istedi. Ancak sivil savcılık soruşturmanın askeri savcılıkça yürütülmesi kararını verdi. Bu sırada, TSK'ya ait Edremit adlı gemi NATO görevi kapsamında İspanya'dan gelerek Erdek'teki Mayın Filo Komutanlığı'na ait askeri limana yanaştı.

5 bin paket sigara Askeri savcılıkça cuma günü başlatılan adli soruşturma çerçevesinde Jandarma ve Sahil Güvenlik Komutanlığı'na bağlı ekiplerle Edremit gemisinde arama yapıldı. Askeri savcının gözetiminde yapılan aramada geminin cephanelik bölümünde koliler halinde 5 bin pakete yakın sigara ile 300 şişe viski bulundu. Sigaralar ve viskilere savcılık tutanağı ile el konurken, ihbarda adı geçen ve TSK personeli 3 kişiyle ilgili "sigara kaçakçılığı" iddiasıyla adli soruşturma başlatıldı.

Kaynak: Milliyet


 

Güncelleme Tarihi: 12 Mayıs 2010, 07:14
banner53
YORUM EKLE

banner39