banner15

Savaş tazminatları Irak'ın belini büktü

Irak yönetimi artık çekilemez hale gelen savaş tazminatını ödememek için harekete geçti.

Savaş tazminatları Irak'ın belini büktü

Irak Petrol Bakanı Hüseyin Şehristani, ülkesinin tarihin en yüksek savaş tazminatını ödemekte olduğunu ve artık bu kadar büyük miktarları ödemeye devam edemeyeceğini söyledi.

Şehristani, Bağdat'ta düzenlediği basın toplantısında, "Irak, Kuveyt'e kayıplarından ötürü büyük miktarda tazminat ödedi ve dünyada bu kadar yüksek miktarda savaş zararı ödeyen ülke olduğunu bilmiyoruz" dedi.

Bir dünya savaşı olmasına ve önemli kayıpları bulunmasına karşın Almanların Fransa ve İngiltere'ye, Irak'ın Kuveyt'e ödediğinden daha az tazminat verdiğini söyleyen Şehristani, "Irak artık böyle yüksek miktarı ödemeye devam edemez ve bunu Güvenlik Konseyine bildirdik. Kuveytli kardeşlerimizden, ülkemize komşularımızdan daha pahalıya patlayan geçmişi unutmak için birlikte çalışmayı istiyoruz" diye konuştu.

Birinci Dünya Savaşından sonra Almanya Versay anlaşması uyarınca savaş tazminatı olarak 132 milyar mark-altın (bugünün 31,4 milyar doları) ödemek zorunda kalırken, daha sonra birçok kez bu miktarda indirimler yapılmış ve 1933'de Hitler'in iktidara gelişiyle tazminatları ödemeyi kesmişti.

Almanya, İkinci Dünya Savaşından sonra da bugünün 4,1 milyar dolarına tekabül eden dönemin 315 milyon dolarını tazminat olarak ödemişti.

Kuveyt'in bütçeden sorumlu parlamento komisyonu başkanı Adnan Abdüssamed 13 Nisanda yaptığı açıklamada, ülkesinin BM'ye bağlı özel fon tarafından onaylanan 41,8 milyar dolar savaş tazminatının 17,5 milyar dolarını aldığını belirtti.

Petrol ve doğal gaz gelirlerinin yüzde 5'ini 1990'daki 7 aylık işgalinin savaş tazminatı olarak veren Irak, bunun yüzde 2,5'a düşürülmesini istiyor.

Kaynak: AA

Güncelleme Tarihi: 07 Mayıs 2010, 07:48
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35