banner39

Savaş uçakları hedefi şaşırmayacak

Aselsan tarafından üretilen lazer işaretleme sistemi Engerek, hedeflerin uçaklara kesin bir doğrulukla gösterilmesini sağlıyor.

Arşiv 18.05.2008, 11:02 18.05.2008, 11:02
Savaş uçakları hedefi şaşırmayacak

Aselsan tarafından üretilen lazer işaretleme sistemi ''Engerek'', hava platformlarından bırakılan güdümlü bombaların tam hedefi vurmasına imkan sağlıyor.

Aselsan ürünü Engerek, kara unsurlarının belirlediği hedeflerin uçaklara kesin bir doğrulukla gösterilmesini sağlıyor.

Yerden işaretleme görevleri için tasarlanmış, düşük ağırlık ve boyutlarda gelişmiş bir lazer hedef işaretleme cihazı olan Engerek, tek personel tarafından kolaylıkla kullanılabiliyor.

Cihaz, hava platformlarından bırakılan güdümlü mühimmatı hedefe hassasiyetle yönlendiriyor.

Engerek, NATO tarafından tanımlanmış kodların tümü ile çalışabilmesi özelliğiyle NATO envanterinde bulunan LGB, Hellfire, Copperhead gibiyarı aktif lazer algılayıcılı, güdümlü mühimmatlarla da görev yapabiliyor.

Sadece yönlendirme yapmayan Engerek, hedefin işaretlenmesi yanında, mesafesinin ölçülmesi, koordinatlarının otomatik hesaplanması ve fotoğraflarının çekilmesi fonksiyonlarını da gerçekleştiriyor.

GÖZLE GÖRÜNMEYEN BİR IŞINLA İŞARETLİYOR

Engerek Lazer Hedef İşaretleme Cihazı, tespit edilen hedefin üzerine göz ile görülemeyen bir lazer ışını gönderiyor ve böylece hedef işaretlenmiş oluyor. Gönderilen lazer, hedeften bir koni oluşturacak şekilde yansıyor.

Lazer güdümlü mühimmat savaş uçağından serbest düşmeye bırakıldığında, yansıyan lazeri dedektörü aracılığıyla algılayarak kaynağa güdümleniyor. Cihazın, hedefi işaretlemesinden sonra bilgi sinyalle F-16 ve F-4'lere iletiliyor. Sinyali algılayan savaş uçakları da bombayı belirlenen hedefe bırakıyor.

HEM ETKİN HEM EKONOMİK

Engerek ile yüksek vurma hassasiyeti kazanan lazer güdümlü bombalarla, genel maksatlı bombaların çok daha verimli kullanılması sağlanıyor. Böylece hem bir hedefin vurulması için harcanan bomba sayısı düşüyor hemde uçağın görevi tamamlamak için yapacağı sorti sayısı azalıyor.

Sistem, kara unsurlarının 20 kilometre uzaktan belirlediği hedeflerin lazer ışınları ile uçaklara kesin bir doğrulukla gösterilmesini sağlıyor. Yaklaşık 5,5 kilogram ağırlığındaki Engerek, her türlü hava koşulunda rahat kullanım imkanı sağlıyor.

Kaynak: AJanslar

banner53
Yorumlar (0)
28
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?