banner39

Savaş Uçakları tekrar İncirlik'te

İncirlik Üssü'nden 2003 yılında Irak'a giden ABD'nin F-16 savaş uçakları bugün İncirlik Üssü'ne geri döndü.

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
Savaş Uçakları tekrar İncirlik'te

Adana'da İncirlik Üssü'ndeki uzun süre devam eden sessizlik bugün sona erdi. 3 yıl aradan sonra ABD'nin F-16 savaş uçakları İncirlik Üssü'nde konuşlandı. Üsse takviye olarak bir erken uyarı sistemine sahip Awacs ile kargo ve havada ikmal yapan tanker uçaklar da geldi.

FİLODA 24 UÇAK VAR

İncirlik Üssü'ne dün gelen 24 uçaktan oluşan F-16 filosu, bu sabah Adana semalarında uçuş eğitimlerine başladı. Ancak F-16 filosunun eğitim amaçlı geçici bir intikal mi, sürekli kalmak üzere mi İncirlik’e geldikleri konusunda yetkililerden herhangi bir açıklama alınamadı.

2003'TE AYRILMIŞLARDI

Türkiye ile ABD arasında ikili anlaşmalara dayalı olarak Adana'daki İncirlik Üssü'nde konuşlanan ve Irak operasyonları sırasında zaman zaman sayıları 48’e kadar çıkan F-16 savaş uçakları, 2003 yılı Mart ayında Çekiç Güç’ün de görev süresini tamamlaması ile ayrılmış, İncirlik sessizliğe gömülmüştü.

ABD bir çok kez bu üsten yararlanmak üzere Türkiye ile masaya oturmuş, ancak uçakların görev sahalarının ve katılabileceği operasyonların sınırlarının saptanmasında anlaşma olmadığı için uçaklar ABD’nin Avrupa’daki başka üslerinde bekletilmişti.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?