banner15

Savaşa adım adım

Nükleer silahlanma konusundaki tartışmalar devam ederken, İran'dan gelen haberler herkesi şok etti. Irak Savaşı sonrası Amerika ve İsrail'in hedefi hâline gelen Ahmedinejad, tarihî açıklamayı yaptı.

Savaşa adım adım

“Nükleer santrallarda ihtiyaç duyulan uranyumu zenginleştirmeyi başardıklarını” açıklayan Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad, Batı’ya meydan okudu. İran'ın, atom bombası üretme sürecinde çok önemli bir aşama olarak nitelenen uranyum zenginleştirmeye başlamasına ABD ve İngiltere'den sert tepki geldi. İran ise, çalışmalarının barışçıl enerji üretimine yönelik olduğunu savunuyor.

Ahmedinejad'ın Meşhed kentinde bakanlar, milletvekilleri ve din adamlarından oluşan kalabalık bir grubun önünde yaptığı konuşma televizyondan canlı olarak yayınlandı. Ahmedinejad, “Dünyadaki nükleer ülkeler kulübüne girdiğimizi resmen açıklıyorum. Nükleer yakıt üretim çarkı laboratuvar düzeyinde tamamlanmıştır. Nükleer santrallarda ihtiyaç duyulan uranyumu zenginleştirme, 9 Nisan 2006 günü itibarıyla gerçekleşmiştir.” dedi. Ahmedinejad, dünya için adalet, barış ve huzur istediklerini, barışçıl amaçlı nükleer teknolojilerinin dünyanın hizmetinde olacağını söyledi.

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48