banner39

Savaşçı robot, askerlerin yerini alıyor

Bilim kurgu filmlerindeki robotlar ordusu, artık gerçek hayatta yerini alıyor!

Arşiv 05.08.2008, 16:33 05.08.2008, 17:41
Savaşçı robot, askerlerin yerini alıyor


Dünya Bülteni / Haber Merkezi

ABD'li bir mühendislik firması tarafından geliştirilen 4 ayrı robot asker, çok maksatlı olarak orduların hizmetine girmeye hazır hale getirildi.

Big Dog, RHex, Little Dog ve Rise isimleri verilen asker robotlar tırmanıyor, koşuyor ve her türlü engebeli arazide zorlanmadan ilerliyor. Her biri farklı özelliklere sahip robot askerler şimdilik, zorlu arazi şartlarında ağır yük taşıma ve istihbarat maksatlı olarak tasarlandı fakat, aynı zamanda üzerlerine ilave edilebilecek olan çeşitli silahlarla, hem kendilerini savunma hem de taarruz maksatlı olarak da kullanılabilecekler.BigDog adı verilen robot, zorlu arazi şartlarında ağır malzemeleri taşıyarak, piyade ve komando birliklerinin yükünü azaltmak için tasarlandı.

Görünüşü ve ebatları bir katıra benzeyen robot, çok dik ve sarp kayalıklarda bir bilgisayar tarafından kontrol edilen benzinli motoruna bağlı 4 ayağını bağımsız olarak hareket ettirerek dengede kalıyor. Şimdilik silahsız olarak tasarlanmasına rağmen, gelecekte üzerine bir ağır makinalı tüfek bağlanarak savunma ve saldırı maksatlı kullanılabilecek.RHex adındaki robot, hem karada hem de suda ilerleyebilecek bir casus robot olarak tasarlandı.

6 parçalı özel palet sistemiyle kumda, bataklıklarda, sarp kayalık arazide ilerliyor ve zehirli sarmaşıkların, dikenli tellerin içinden çok rahatça geçebiliyor.

600 metre uzaklıktan bir operatör tarafından kumanda edilen RHex, her yönünde bulunan özel kameralarla detaylı bilgiler gönderiyor. Üzerindeki gelişmiş GPS sistemiyle saldırı yapılabilecek bölgeyi nokta olarak tarif ediyor, hedefin her açıdan görüntülerini operatöre ileterek öncü birliklerden de önce girdiği düşman hatlarında ağır zaiyata sebep olabiliyor.

LittleDog, ağır yük taşımak için BidDog'un küçük modeli olarak tasarlandı.

Her biri 3 ayrı motor tarafından kontrol edilen 4 ayağı olan robot, küçük bir köpek ebatlarında üretildi. BigDog gibi ayakları üzerinde hareket edebilen LittleDog, özellikle tırmanılması imkansız gibi gözüken kayalara çok rahatça çıkıyor ve içindeki bilgisayar ve radar sistemleriyle, askeri birliğin yaklaşmakta olduğu araziyi kapsamlı olarak tarıyor.

Bölgenin coğrafi yapısını ve düşman unsurları tarayabilen robot, muhtemel ilerleme yollarını hesaplıyor, düşmana çok yaklaşarak bir av köpeği gibi etrafı kokluyor ve tehlikeleri sahibine iletiyor. Üzerine monte edilecek bir hafif makinalı silah ile aynı zamanda görev esnasında yakalanırsa kendisini savunuyor, düşman hattının ön saflarındaki nöbetçileri etkisiz hale getiriyor.

Rise adı verilen 6 bacaklı asker robot ise, düz duvara bile tırmanacak özelliklerde tasarlandı.

Duvarlar, ağaçlar, çitler gibi insan yapımı engellerin yanı sıra, doğada karşısına çıkacak 90 derecelik eğimlere dahi rahatça tırmanabiliyor. 25 santimetre uzunluğu ve 2 kilogram ağırlığıyla dikkat çekmeden sürünebilen Rise, binalara giriyor, askeri karargahların koridorlarında bir casus böcek olarak dolaşıyor. Topladığı bilgileri aynı anda operatörüne ileterek, bilgilendirebilme özelliğine sahip olan robot için, ileride daha da geliştirilerek, cam ve metal gibi hiç pürüzsüz yüzeylere de tırmanması, küçük dokümanları ve askeri arşivleri de okuyup kaydedecek hale getirilmesi planlanıyor.

Yorumlar (0)
29
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?