banner39

Savcı Öz mahkemeyi bilgilendirdi

Savcı Öz, mahkemeye bir yazı yazarak, Ergenekon'da nerede olduklarını ve Tuncay Güney ile ilgili son durumu açıkladı.

Arşiv 06.01.2009, 23:57 07.01.2009, 00:01
Savcı Öz mahkemeyi bilgilendirdi

Savcı Zekeriya Öz, Cumhuriyet Gazetesi ve Danıştay saldırıları ile Ümraniye ve Eskişehir'de ele geçirilen patlayıcı maddelerle ilgili yapılan çalışmalar sonucu, Ergenekon terör örgütüne ulaşıldığını belirtti. Öz, Tuncay Güney'in firari şüpheli olarak ifadesini almak için Kanada yetkili makamına gönderdiği yazının bir örneğini de davanın görüldüğü 13. Ağır Ceza Mahkemesi'ne gönderdi.

Savcı Zekeriya Öz tarafından kaleme alınan 2 sayfalık yazıda, Cumhuriyet Gazetesi'ne el bombası atılması, Danıştay'a saldırı gerçekleştirilmesi ve Ümraniye ile Eskişehir'de ele geçirilen patlayıcı maddelerle ilgili yapılan çalışmalar sonucu, Ergenekon terör örgütüne ulaşıldığı ifade edildi. Öz; Tuncay Güney'in bu suç örgütü içerisinde bir dönem yer aldığını, halen yargılanmakta olan örgütün üst düzey yöneticileri ile yakın ilişki içerisinde olduğunun anlaşıldığını ve Güney hakkında 'silahlı terör örgütü
üyesi olmak' suçundan soruşturma açıldığını belirtti.

Yazıda soruşturmanın yasalara uygun olarak yürütülebilmesi ve olayın aydınlatılabilmesi için Güney'in resmi bir makamın önünde alınmış savunmasına ihtiyaç olduğuna vurgu yapıldı. Yazıda Güney'e konuyla ilgili soru sorularak ifadesinin alınması talep edildi.

Öte yandan, bugün devam eden Ergenekon soruşturmasında tutuklu sanıklardan Kemal Kerinçsiz'in avukatı Tolga Akalın'ın talepleri doğrultusunda Terör ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüklerine yazı yazılarak Ergenekon soruşturması sürecinde emniyet ile cumhuriyet savcılığı arasında yapılan karşılıklı yazışmaların birer örneklerinin tarih sıralamasına göre gönderilmesine karar verdi.

Mahkeme heyeti, Akalın'ın talepleri doğrultusunda ayrıca bir süre tutuklu kaldıktan sonra serbest bırakılan davanın tutuksuz sanıklarından Ali Yiğit ile ilgili, var ise görüntü ve ses kayıtlarının İstanbul Emniyet Müdürlüğü'nden istenmesine karar verdi.

Mahkeme heyeti, Milli İstihbarat Teşkilatı'na (MİT) yazı yazılarak, 2002 yılı temmuz ayında kendilerine ulaşan CD'lerin birer kopyalarının mahkemeye gönderilmesine karar verdi.

Tutuklu sanıkların tutukluluk hallerinin devamına karar veren mahkeme heyeti, duruşmayı 08 Ocak 2009 Perşembe günü saat 09.30'a erteledi.

Kaynak: İHA

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?